Ewidencja gruntów i budynków jako podstawa wymiaru podatku
UWAGA!
MIESZKAŃCY GMINY GRUDZIĄDZ
Ewidencja gruntów i budynków jako podstawa wymiaru podatku.
Rodzaj i wysokość podatku pobieranego od gruntu zależy od rodzaju gruntu. Grunty rolne podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, lasy podatkiem leśnym, a pozostałe grunty podatkiem od nieruchomości.
Regulacje prawne:
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz art. 7a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.2014.849) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty z wyłączeniem użytków rolnych oraz lasów. Ewidencja podatkowa nieruchomości zawiera dane o podatnikach i przedmiotach opodatkowania, w szczególności wynikających między innymi z informacji i deklaracji składanych przez podatników, danych zawartych w księgach wieczystych i innych rejestrach, w ewidencji gruntów i budynków oraz innych ewidencjach i rejestrach (np. akty notarialne, pozwolenia na budowę, plany zagospodarowania przestrzennego itp.).
Zgodnie z art. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U.2013.1381 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z 30 października 2002 r. o podatku leśnym (Dz.U.2013.465 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają lasy, czyli grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy.
Do wszystkich wymienionych rodzajów podatków odnosi się art. 21 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 17 maja 1989 r. (Dz.U.2015.520), w myśl którego podstawę wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, która prowadzona jest przez Starostę Grudziądzkiego.
UWAGA:
Stawki podatku od nieruchomości na 2016 rok nie ulegają zmianie i pozostają na poziomie ubiegłorocznym.
Data dodania 26.01.2016