czwartek, 09 maja 2024

Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola

Kolejne unijne środki dla Gminy Grudziądz

Gmina Grudziądz pozyskała kolejne środki finansowe w wysokości 5.002.050,59 zł na budowę sieci wodociągowej w miejscowościach Wielki Wełcz, Zakurzewo, Mokre, Lisie Kąty w ramach projektu „Ochrona zlewni rzeki Osy i Wisły na terenie Gminy Grudziądz – I etap.

Dofinansowanie stanowi 65 % kosztów kwalifikowanych, gdzie całkowity koszt projektu wynosi 9.540.972,61 zł. Projekt został złożony w konkursie  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego , Działanie 2.1 Rozwój infrastruktury wodno-ściekowej Oś priorytetowa 2 Zachowanie  i racjonalne użytkowanie środowiska. Dzięki tym środkom kolejne miejscowości Gminy zostaną zaopatrzone w sieć wodociągową, mieszkańcy od lat zabiegali o doprowadzenie do nich wody. Mimo tak dużych kosztów gmina bierze na siebie większą część sfinansowania i chce doprowadzić wodę do budynków. Jako, że koszty przyłączy nie są kosztami kwalifikowanymi. Realizacja zadania rozpocznie się wkrótce po podpisaniu umowy na dofinansowanie z Marszałkiem Województwa. Biorąc pod uwagę fakt, że nie ma na tym terenie kanalizacji, gmin a podjęła decyzję, że będzie z własnych środków realizować razem z budową sieci wodociągowej również część sieci kanalizacyjnej. Jest to o tyle łatwiejsze, że już w ramach projektu Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej we wsi Świerkocin, Mokre, która zostanie zakończona do końca 2010 roku, ujęcie wody i odprowadzenie ścieków znalazło się już w miejscowości Mokre co ma niebagatelne znaczenie dla dalszych inwestycji, może o mniejszym zakresie, ale tańszych w wykonaniu. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że Gmina również z końcem tego roku kończy inwestycję Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w miejscowości Parski i Nowa Wieś (w części). W roku 2011 Gmina zamierza rozpocząć inwestycję Budowy sieci kanalizacyjnej w miejscowości Świerkocin i Nowa Wieś, która zakończy kanalizację tych miejscowości. Projekt o dofinansowanie  znajduje się na liście rezerwowej konkursu Programu Ochrona i Środowisko, ale mimo tego gmina zdecydowała się na realizację inwestycji. Wykonanie tych inwestycji zakończy proces wodociągowania i kanalizacji części północnej Gminy, co da podstawy do przygotowania projektów budowy sieci kanalizacyjnej w części południowej Gminy.

Data dodania 16.11.2010