Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku, jako beneficjent programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” Ministerstwa Edukacji Narodowej, zrealizowała projekt „BAJKOranki za miastem – Artystyczne Inspiracje” adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym.
Zgodnie z ideą wybranego modułu – „Kultura dla przedszkola” – projekt koncentrował się na organizacji zajęć poświęconych kulturze, artystycznych przedsięwzięć rozwijających kreatywność, wyobraźnię oraz ekspresję dzieci. Jego celem było przystępne i świadome zaznajamianie najmłodszych z dziedzictwem kulturowym oraz edukacja poprzez kontakt ze sztuką i literaturą.
W projekcie, realizowanym w okresie od października do grudnia 2024 r., uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sztynwagu oraz Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Mokrem. W ramach cyklu warsztatowego przygotowanego przez bibliotekę, siedmiu grupom przedszkolnym zaproponowano różnorodne formy artystyczne:
- „Baśniową Szkołę Rysunku” – warsztaty oparte na tradycyjnym opowiadaniu bajek połączone ze sztuką rysunku, prowadzone przez Mateusza Świstaka – Gadający Świstak;
- „Bajkową Potańcówkę na lodową nutę” – warsztaty tańca i dawnych zabaw ludowych inspirowane folklorem i tradycjami zakorzenionymi w polskiej kulturze, zrealizowane przez zespół Kukaj Kukawko!;
- „Bajkową Piosenkę – muzyka i rytm” – warsztaty muzyczne ukierunkowane na doświadczenie obcowania z muzyką, rytmem i instrumentami, przeprowadzone przez nauczycieli – animatorów z grupy FUNimki.
Wszystkie działania projektu, oparte na współpracy instytucji kultury i oświaty, skupiały się na potrzebach kulturowych przedszkolaków. Projekt przyczynił się do rozwoju zdolności artystycznych dzieci oraz wzrostu poczucia przynależności narodowej. Dodatkowo zespołowe aktywności twórcze, takie jak rysowanie, tańczenie i granie, stworzyły okazję do współpracy i wzmocnienia kompetencji społecznych uczestników.
Na zakończenie realizacji projektu w bibliotece w Małym Rudniku oraz jej filii w Mokrem zorganizowano spotkania podsumowujące, podczas których podziękowano wszystkim osobom zaangażowanym w przebieg zadania.
Zadanie zrealizowano przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dofinansowano je ze środków Ministra Edukacji Narodowej w wysokości 20 200,00 zł.