niedziela, 27 października 2024

Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona

IV Sesja Rady Gminy Grudziądz

W dniu 27 czerwca 2024 roku o godzinie 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małym Rudniku odbyła się IV Sesja Rady Gminy Grudziądz. Spotkanie rozpoczęło się od stwierdzenia quorum, co umożliwiło formalne otwarcie obrad. Po potwierdzeniu obecności wystarczającej liczby radnych przystąpiono do zatwierdzenia protokołu z poprzedniej, III Sesji Rady Gminy Grudziądz, który został przyjęty jednogłośnie.

Wójt Gminy Grudziądz przedstawił następnie sprawozdanie z działalności międzysesyjnej, omawiając kluczowe działania i projekty realizowane od ostatniego spotkania rady. Po sprawozdaniu przyszedł czas na debatę nad Raportem o stanie Gminy Grudziądz za 2023 rok. Radni dyskutowali na temat osiągnięć, wyzwań oraz planów na przyszłość, zwracając szczególną uwagę na potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Kluczowym punktem sesji było podjęcie szeregu istotnych uchwał. W pierwszej kolejności, Wójt Gminy Grudziądz otrzymał wotum zaufania od rady, co jest wyrazem aprobaty dla jego dotychczasowej pracy. Następnie zatwierdzono sprawozdanie finansowe gminy za 2023 rok, potwierdzając prawidłowe zarządzanie budżetem. Kolejną uchwałą było udzielenie Wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za miniony rok.

Podjęto również uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe Zakładu Opieki Zdrowotnej Gminy Grudziądz za 2023 rok oraz uchwałę oceniającą sytuację ekonomiczno-finansową tego zakładu. Wprowadzono zmiany do uchwały budżetowej na 2024 rok oraz zaktualizowano Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2024-2038. Radni zdecydowali także o przystąpieniu do utworzenia spółki gminnej oraz o wstąpieniu Gminy Grudziądz do Kujawsko-Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia „Europa Kujaw i Pomorza”.

Podjęto także uchwałę określającą szczegółowe zasady udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny oraz uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu w północnej części obrębu Zakurzewo. Droga wewnętrzna w miejscowości Węgrowo otrzymała nazwę „Serdeczna”, a w Gminie Grudziądz powołano Młodzieżową Radę Gminy, która będzie reprezentować młodzieżowe interesy. Określono także warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz rozpatrzono wniosek o nadanie Parkowi Wiejskiemu „Zielona Dolina” w Małym Rudniku imienia Ryszarda Dąbrowskiego.

Na zakończenie sesji, Wójt oraz radni złożyli podziękowania sołtysom kadencji 2019-2024 za ich pracę na rzecz lokalnej społeczności. Nowo wybrani sołtysi na kadencję 2024-2029 otrzymali zaświadczenia o wyborze. IV Sesja Rady Gminy Grudziądz była owocna i pełna istotnych decyzji, które wpłyną na dalszy rozwój gminy i poprawę jakości życia jej mieszkańców.

Data dodania 28.06.2024