piątek, 18 października 2024

Imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza

Intensywne Ćwiczenia Strażaków z powiatu grudziądzkiego oraz kwidzyńskiego w Wielkim Wełczu

Intensywne Ćwiczenia Strażaków w Wielkim Wełczu

Przed południem 14 czerwca strażacy z Grudziądza, powiatu grudziądzkiego oraz powiatu kwidzyńskiego, we współpracy z leśnikami, przeprowadzili intensywne ćwiczenia na terenie gminy Grudziądz, w miejscowości Wielki Wełcz. W manewrach udział brali również strażacy z OSP Gminy Grudziądz, co zapewniło szerokie wsparcie i doskonałą koordynację działań.

Ćwiczenia miały na celu symulację pożaru lasu, co pozwoliło służbom ratunkowym na praktyczne zastosowanie swoich umiejętności w realistycznych warunkach. Strażacy na lądzie skutecznie gasili płomienie, wykorzystując wodę pobieraną z Wisły, którą następnie dowożono za pomocą specjalistycznych samochodów gaśniczych.

Działania naziemne wspomagane były przez samolot gaśniczy Dromader oraz śmigłowiec MD-500 E. Te jednostki powietrzne zapewniały dodatkowe wsparcie w trudnodostępnych miejscach, co znacznie zwiększyło efektywność akcji gaśniczej.

Podczas ćwiczeń wykorzystano również nowoczesną technologię w postaci drona z kamerą termowizyjną. Dzięki temu sprzętowi dowódca mógł podejmować decyzje na podstawie dokładnych danych o rozprzestrzenianiu się ognia oraz lokalizacji najtrudniej dostępnych punktów pożaru.

Ćwiczenia pożarnicze w terenie są niezwykle istotne dla doskonalenia umiejętności strażaków oraz ich przygotowania do rzeczywistych akcji ratowniczych. Takie manewry pozwalają na praktyczne zastosowanie teoretycznej wiedzy oraz na wypracowanie skutecznych i szybkich procedur działania w sytuacjach kryzysowych.

Dzięki takim inicjatywom, strażacy są lepiej przygotowani do stawiania czoła zagrożeniom, co przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców oraz ochronę środowiska naturalnego.

Data dodania 15.06.2024