czwartek, 02 maja 2024

Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Akcja Żonkile. 81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

19 kwietnia 2024 r. przypada  81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.

Ten skromy wiosenny kwiat to symbol, przypinany na znak, że #ŁączyNas Pamięć. Pamięć i szerzenie świadomości o historii to idea, która od lat towarzyszy akcji upamiętniającej zdarzenie z 19 kwietnia 1943 r., Bohaterów Getta.

Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku po raz kolejny włączyła się w obchody historycznego  wydarzenia i przeprowadziła zajęcia edukacyjne dla dzieci. W spotkaniu opartym o materiały dostarczone przez  organizatora - scenariusz lekcji dla klas I-III, uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Sztynwagu wraz z nauczycielem.

Dzisiaj, podczas 12 edycji akcji, niech wyrazem naszej osobistej pamięci będzie żółty żonkil i chwila zadumy nad losem walczących o człowieczeństwo.  Gminna książnica zachęca również do sięgnięcia po książki na temat powstania, czy też obejrzenia z dziećmi premiery filmu animowanego pt. „Pamięć drobinek” na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej.

Pełny program Akcji Żonkile 2024 dostępny jest na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich

Data dodania 19.04.2024