poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

Projekt "Młodzież i demokracja: wzmocnienie pozycji następnego pokolenia Europy"

W 2023 r. Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz podpisał umowę, jednocześnie otrzymując grant na realizację projektu "Młodzież i demokracja: wzmocnienie pozycji następnego pokolenia Europy" finansowanego w ramach europejskiego programu CERV "Obywatele, Równość, Prawa i Wartości". Działania projektowe realizowane będą do 30.06.2025 r. W projekcie bierze udział 17 instytucji z całej Europy.

Głównym celem projektu jest przedstawienie wizji Europy w perspektywie średnio i długoterminowej oraz zbadanie i promowanie środków mających na celu zwiększenie integracji i udziału młodzieży w wyborach europejskich. Zaplanowano debaty, warsztaty i spotkania mające na celu podniesienie świadomości społecznej obywateli europejskich, a także korzyści płynące ze zrozumienia i tolerancji.

W ramach projektu w dniach od 1 do 4 lutego Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz wraz z Zastępcą Wójta Jackiem Zyglewiczem uczestniczyli w wizycie studyjnej w hiszpańskim mieście Santa Comba.
W trakcie wizyty spotkali się w siedzibie samorządu prowincji A Coruna z prezydentem Valentinem Formoso.

W dniu 3.02.2024 r. odbyła się uroczysta Ceremonia Braterstwa. Uczestnicy projektu podpisali przysięgę o przyjaźni pomiędzy państwami. Zgodnie z nią zobowiązali się do utrzymywania trwałych więzi w celu wspierania dialogu, wymiany doświadczeń i realizacji wszelkich wspólnych działań w atmosferze zaufania oraz duchu solidarności.

ENGLISH VERSION

PARTICIPATES IN THE I EVENT OF THE NETWORK OF TOWNS “YOUTH AND DEMOCRACY: EMPOWERING EU NEXT GENERATIONS”

The first meeting of the project entitled “Youth and democracy: Empowering EU next generations” was celebrated in Santa Comba (Galicia) from the 1st to the 4th of February.

The project, funded by the European Commission through the CERV program, gathered more than 90 direct participants including young people from Santa Comba who actively introduced Galicia and their local town to the 38 international participants.

During the program of activities, the different participants had time to introduce their realities, speak about European issues such as the upcoming European elections, getting to know European services like Europe Direct. There was time to hold meetings with local politicians and visit democratic institutions such as the Provincial government of A Coruña.

This promoter is the Municipality of Santa Comba (Spain) who organized a symbolic town twinning between the 19 partners and 18 participant countries. Representatives from each entity signed a brotherhood oath to respect and promote European values such as democracy, tolerance or peace.

Next September, a new event will be held in Sofia (Bulgaria) and will focus on the analysis of the results of the European elections. Furthermore, there will be time to reflect about the challenges that the new European government must address to improve the quality of life of its citizens at local level.

These projects are a very important opportunity to promote European citizenship at local level, involving and engaging citizens from different areas, specially young people.

Data dodania 05.02.2024