poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO 2024 – NOWY WZÓR WNIOSKU!

Wójt Gminy Grudziądz informuje, że od 1 lutego 2024 r. producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej oraz chowu lub hodowli bydła, świń, owiec, kóz i koni.

Nowy wzór wniosku:

29 stycznia 2024 r. opublikowany został nowy wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego (pobierz). Wniosek można pobrać ze strony BIP Gminy Grudziądz w zakładce „Sprawy do załatwienia”  --> „Zwrot podatku akcyzowego”. Wnioski będą również dostępne w siedzibie Urzędu Gminy w Biurze Obsługi Interesanta na parterze oraz w pok. 107 na I piętrze.

Termin składania wniosku:

od 1 lutego 2024 r. do 29 lutego 2024 r., od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu:

poniedziałek   – od 7:00 do 15:15
wtorek           – do 7:00 do 16:15
środa             – od 7:00 do 15:15
czwartek        – od 7:00 do 15:15
piątek            – od 7:00 do 13:00

Miejsce składania wniosku:

Urząd Gminy Grudziądz przy ul. Wybickiego 38 – I piętro, pokój 107.

Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku:

• formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie inną niż pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (pobierz), który można pobrać także ze strony BIP Gminy Grudziądz w zakładce „Sprawy do załatwienia”  --> „Zwrot podatku akcyzowego”.
  • faktury VAT potwierdzające zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.
  • producenci rolni zajmujący się chowem lub hodowlą bydła, świń, owiec, kóz i koni winni dodatkowo dołączyć do wniosku dokument wydawany przez kierownika powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informację o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzednim.

Limity zwrotu podatku akcyzowego w 2024 r.:

• użytki rolne – 110 l / ha użytków rolnych
  • bydło – 40 l / średnią roczną liczbę dużych jednostek przeliczeniowych bydła
  • świnie – 4 l / średnią roczną liczbę świń
  • owce – 40 l / średnią roczną liczbę dużych jednostek przeliczeniowych owiec
  • kozy – 40 l / średnią roczną liczbę dużych jednostek przeliczeniowych kóz
  • konie – 40 l / średnią roczną liczbę dużych jednostek przeliczeniowych koni

Stawka zwrotu podatku akcyzowego na 2024 r.:

Na 2024 r. została ustalona jedna stawka zwrotu podatku akcyzowego w wysokości 1,46 zł na 1 litr oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Wypłata przyznanego zwrotu podatku akcyzowego nastąpi w terminie od 1 do 30 kwietnia 2024 r.

Więcej informacji na Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Grudziądz w zakładce „Sprawy do załatwienia”  --> „Zwrot podatku akcyzowego”.

Data dodania 30.01.2024