czwartek, 25 kwietnia 2024

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Uroczystości z okazji Patronalnego Święta Rolników

15 maja obchodzimy Patronalne Święto Rolników. Z tej okazji w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Sztynwagu oraz na sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Sztynwagu odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Rolników.
Mszy Świętej przewodził Biskup Toruński Wiesław Śmigel. Podczas nabożeństwa Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz złoży Rolnikom życzenia oraz wyrazy uznania za ich ciężką pracę. Po ceremonii odbył się uroczysty przemarsz do szkoły podstawowej przy akompaniamencie Grudziądzkiej Orkiestry Dętej. W dalszej części uroczystości na sali sportowej głos zabrali Senator Ryszard Bober, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Sosnowski oraz Dyrektor Oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku Marek Nowacki.

Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę, a rolnikom życzymy pięknych owoców i szacunku wobec ich ciężkiej ale szlachetnej pracy oraz obfitości darów z nieba, wyproszonych przez ich Patrona - św. Izydora Oracza.

Życzenia od Wójta Gminy Grudziądz Andrzeja Rodziewicza

„Kochani Rolnicy - pełen wdzięczności patrzę na Was urodzonych na tej ziemi, i na drzewa wyniosłe, które stoją tu od wielu lat, na łany kwitnące soczystą zielenią, aby zrozumieć głęboki sens powiedzenia - święta ziemia rodzicielka i Ci, którzy jej służą. Ona rodzi i żywi. Codziennie siadając przy stole pogłębiamy tę refleksję kosztując chleba naszego powszedniego, który praca Was rolników „wydobyła” go z ziemi i przygotowała dla podtrzymania naszych sił i naszego życia!

Człowiek dopiero na własnej ziemi jest we właściwym normalnym klimacie ładu i myślenia społecznego. Rolnik dąży do swojej ziemi, szuka jej i kocha ją. Kocha tak mocno, jak mieliśmy tego dowody w czasie ostatniej wojny, w okresie wyrzucania nas z ziemi polskiej w okresie rozbiorów. Całe pokolenia, ujarzmione prze obce ludy, walczyły o prawo do własnej ziemi. Stąd szczególny charakter obronności ziemi. Nie tylko armia broni terenów ojczystych, ale i ludzie którzy na niej żyją. Ziemia ojczysta, zwłaszcza w naszym układzie geopolitycznym, jest elementem tak doniosłym, że musi być należycie szanowana.

Raz jeszcze dziękuję Wam rolnicy za wielki dar Waszej pracy. Oby pokój Boży, o który modliliśmy się przed chwilą, w czasie mszy świętej wszedł na rozległe pola trudu ludzkiego. Oby zapanował wszędzie tam, gdzie rodzi się owoc ziemi i pracy rąk ludzkich - ten chleb dla wszystkich ust. Niech stanie się pokój oraczom, siewcom, żniwiarzom, ogrodnikom, by praca rolnicza zawsze była otoczona szacunkiem i niewypowiedzianą wdzięcznością. Szczęść Boże!”

Składamy serdeczne podziękowania Kołu Gospodyń Wiejskich Płomienne Rudniczanki z Małego Rudnika oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Ruda za pomoc w organizacji uroczystości.

Data dodania 15.05.2023