środa, 24 kwietnia 2024

Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Maj - miesiąc bibliotek i czytelnictwa

8 maja obchodzony był Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - święto ustanowione z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dniem tym rozpoczyna się również Tydzień Bibliotek. Jest to najważniejszy, ogólnopolski, cykliczny program promocji czytelnictwa w kalendarzu wielu książnic, w tym także Gminnej Biblioteki Publicznej w Małym Rudniku.

W dniu Bibliotekarzy i Bibliotek Książnicy towarzyszyli niezwykli goście: Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz oraz Sekretarz Gminy Grudziądz Anna Palczewska, a także Gminne Przedszkole w Małym Rudniku, które w stałej współpracy organizuje z biblioteką spotkania dla przedszkolaków.

Najmłodsi odbiorcy kultury przygotowali wzruszający blok artystyczny, recytując wiersze oraz śpiewając dziecięce piosenki nawiązujące do literatury i biblioteki. Obecność dzieci w przestrzeni biblioteki jest ważna i pełni szczególną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy.

Czas pomiędzy 8 i 15 maja służy podkreślaniu roli czytelnictwa, w tym bibliotek, które ułatwiają dostęp do zasobów kulturalnych, literatury, są pośrednikiem w zdobywaniu wiedzy oraz edukacji. Tydzień Bibliotek to inicjatywa ważna nie tylko dla środowiska bibliotekarskiego, ale i całej społeczności zebranej wokół miejsc utożsamianych z gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów, informacją, książką i jej Czytelnikiem.

Data dodania 10.05.2023