piątek, 29 marca 2024

Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Spotkanie z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego w sprawie planów budowy szybkiej kolei

W piątek 27.01.2023 w Urzędzie Gminy Grudziądz Wójt Gminy Andrzej Rodziewicz wraz z kierownikami referatów oraz pracownikami urzędu spotkał się z  przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz firm Transprojekt Gdański sp. z o.o. oraz Infra–Centrum  Doradztwa sp. z o.o. które na zlecenie CPK wykonują Rozszerzone studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ-R) dla projektu pn. "Budowa linii kolejowych nr 5 i 242 na odc. Grochowalsk-Grudziądz-Warlubie oraz budowa linii kolejowej na odcinku Grudziądz-Gdańsk"

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości około 37km na zachód od Warszawy zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą, a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5godziny. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. Obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Jednymi z projektowanych linii kolejowych są linie kolejowe nr 5 na odcinku Lipno-Gdańsk, nr 242 na odcinku Grudziądz–Warlubie oraz budowa krótkich linii kolejowych (łącznic) spajających ww. linie z istniejącą siecią kolejową oraz wzajemnie między sobą.

Linia kolejowa nr 242 Grudziądz-Warlubie:
    Prędkość projektowa: 250km/h;
    Prędkość eksploatacyjna: 250km/h;

Linia kolejowa nr 5 CPK Lipno–Gdańsk:
    Prędkość projektowa: 350km/h;
    Prędkość eksploatacyjna: 250km/h;

Bazą do analiz wariantów w ramach STEŚ są rozwiązana koncepcyjne wypracowane w ramach Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Lotniczego (SSL).
Szczegółowe informacje o SSL: https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/ssl

Informacje dotyczące studium będą publikowane na stronie internetowej Centralnego Portu Komunikacyjnego www.cpk.pl

Data dodania 01.02.2023