niedziela, 19 maja 2024

Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Trwa urządzenie Wiejskiego Targu Rybnego wraz z parkingiem i dojazdami w miejscowości Mokre

Projekt zakłada remont placu spełniającego dwojaką funkcję. Po pierwsze zgodnie z założeniem wyremontowany zostanie parking na 49 miejsc postojowych, w tym 1 dla osób niepełnosprawnych. Ponadto zaprojektowano 3 miejsca postojowe dla autobusów. Realizacja tej części projektu wpłynie pozytywnie na wzmocnienie konkurencyjności obszaru LSROR oraz na poprawę bezpieczeństwa ruchu, albowiem rozwiąże problem bezpiecznego wsiadania i wysiadania młodzieży do gimbusów.  Projektowany plac parkingowy umiejscowiony jest tuż przy funkcjonującym Zespole Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego w Mokrem, kształcącym młodzież na poziomie podstawowym i gimnazjalnym. W chwili obecnej młodzież wysiadająca i wsiadająca do autobusów szkolnych zmuszona jest korzystać z ruchliwego pasa  pobliskiej drogi powiatowej. Remont parkingu przyczyni się do uspokojenia ruchu, gdyż autobusy szkolne dowiozą dzieci bezpośrednio przed tylne wejście do budynku.

Po drugie plac parkingowy okresowo wykorzystywany będzie na promocję obszaru LSROR oraz popularyzację  rybactwa na obszarze gminy Grudziądz. Planuje się wykorzystanie zrewitalizowanego obszaru miejscowości na cykliczną  organizację imprez promujących obszar LSROR połączone ze sprzedażą ryb i produktów  rybnych. Planowane jest również  wyposażenie nowo wyremontowanego placu w urządzenia podkreślające rybacki charakter miejscowości. Wykonane zostaną między innymi  stoły  handlowe, ławki, stojaki na rowery, wiata przystankowa, kosze na śmieci, tablice informacyjne, oraz lampy oświetlające plac. Całość dopełnią witacze podkreślające rybacki charakter projektu. Elementy te wykonane zostaną metodą kowalstwa artystycznego oraz wzbogacone o motywy nawiązujące tematyką do fauny i flory jezior i rzek oraz elementów wyposażenia kojarzących się z rybołówstwem.

Powyższe zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Operacyjnego Zrównoważony Obszar Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich. Ryby 2007-2013 w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Data dodania 18.06.2014