sobota, 27 kwietnia 2024

Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Promocja Książki "Ludwik Rydygier - Patron Szkoły w Dusocinie"

W Szkole Podstawowej im. Ludwika Rydygiera w Dusocinie odbył się benefis z Elżbietą Miłkowską, autorką książki pt. „Ludwik Rydygier – Patron Szkoły w Dusocinie”.

Spotkanie autorskie było pierwszą oficjalną promocją książki i zarazem doskonałą okazją do przybliżenia kulisów jej powstania. Droga jaką przeszła autorka związaną z zbieraniem różnych informacji i zarazem złożenie wszystkiego w całość obfitowała w wiele trudności, a także w możliwość spotkania z wieloma dobrymi ludźmi, których pomoc w powstaniu publikacji była nieoceniona.

Pozycja opowiada o życiu honorowego mieszkańca Gminy Grudziądz, który pomimo niemieckich korzeni był Polakiem i wielokrotnie podkreślał swoją polskość. Jako wybitny lekarz na stałe zapisał się w kartach historii jako pionier chirurgii żołądkowej na świecie.

Spotkanie autorskie było poprowadzone przez Michała Binieckiego, który wraz z autorką doskonale przekazali kwintesencję publikacji zebranym uczestnikom uroczystości. Recenzentami książki są: prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień, prof. dr hab. med. Jacek Manitjus, ks. prof. Anastazy Nadolny, dr hab. prof. nadzw. Maria Pająkowska-Kensik, dr hab. Ihor Lylo.

O oprawę artystyczną na wysokim poziomie zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej w Dusocinie.

W uroczystości udział m.in. wzięli: Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Starosta Powiatu Grudziądzkiego Adam Olejnik, Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, Wójt Gminy Rogóźno Krzysztof Polesiak, Przewodnicząca Rady Gminy Grudziądz Hanna Kołodziej, Przewodnicząca Rady Gminy Rogóźno Hanna Hydzik, Przewodnicząca Rady Powiatu Grudziądzkiego Marzena Dembek, Recenzenci, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą Jarosław Pająkowski, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Małym Rudniku Monika Jolkowska Przybył, były Wójt Józef Rumocki, Radni gminy, sołtysi, przedstawiciele OSP Dusocin oraz mieszkańcy.

Przypominamy, że Pani Elżbieta Miłkowska przez 25 lat pełniła funkcję dyrektora szkoły w Dusocinie.

Już wkrótce publikacja trafi do Gminnej Biblioteki Publicznej w Małym Rudniku i filii w Mokrem.

Data dodania 28.09.2022