sobota, 27 kwietnia 2024

Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Ruszył nabór dla gmin w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Jest on skierowany do właścicieli lokali w  wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, posiadających tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu. Właściciele będą mogli się starać o  uzyskanie dofinansowania w swoich gminach.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. „kopciuchów”). Program „Ciepłe Mieszkanie” będzie wspierać zastosowanie:

• kotła gazowego kondensacyjnego kl. min. A,
  • kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie kl. min. A+,
  • ogrzewania elektrycznego,
  • pompy ciepła powietrze/woda kl. min. A+,
  • pompy ciepła powietrze/powietrze kl. min. A+,
  • podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania
i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi w pomieszczeniach ogrzewanych, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie będzie także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

„Program skierowany jest do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe” - Dofinansowanie w programie „Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie oferty względem wdrażanego już od 2018 r. programu „Czyste Powietrze”. Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów beneficjenta (maksymalnie 120 tys.) i może wynosić:

• do 15 tys. – poziom podstawowy dofinansowania, 30% faktycznie poniesionych kosztów
  • do 25 tys. – podwyższony poziom dofinansowania –  60% faktycznie poniesionych kosztów przy dochodzie 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 zł w  gospodarstwie jednoosobowym
  • do 37,5 tys. – najwyższy poziom dofinansowania, 90% faktycznie poniesionych kosztów przy dochodzie 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w  gospodarstwie jednoosobowym

Otrzymanie dofinansowania na zakup i montaż indywidulanego źródła ciepła w lokalu mieszkalnym nie jest możliwe w przypadku, gdy dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym znajduje się lokal, którego dotyczy wniosek, istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub jest on już podłączony do sieci ciepłowniczej!

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest trwałe wyłączenie z użytku wymienianego źródła ciepła. Potwierdzeniem będzie imienny dokument zezłomowania. W przypadku pieców kaflowych i innych, które nie podlegają zezłomowaniu, należy przedstawić protokół kominiarski potwierdzający trwałe odłączenie od przewodu kominowego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do punktu konsultacyjno-informacyjnego w  Urzędzie Gminy Grudziądz osobiście lub telefonicznie nr tel. 56 4511150

Data dodania 23.09.2022