piątek, 29 marca 2024

Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Grunt to natura – Pszczelnik Wiejski

Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku została laureatem konkursu „AmberOne Blisko Nas”, w którym nagradzane są projekty realizowane przez organizacje lokalne mające swoja siedzibę na terenie gmin, przez które przebiega AmberOne Autostrada A1, tj. na 152 km odcinku Autostrady A1 od Rusocina do Nowej Wsi.

Od czerwca do października kalendarz biblioteki będzie obfitował w wydarzenia propagujące m.in. różnorodność biologiczną i ekologię. To właśnie w tych miesiącach realizowany będzie projekt Grunt to natura – Pszczelnik Wiejski, którego strategicznym celem jest kształtowanie postawy proekologicznej, podyktowane troską o środowisko naturalne – wspólne i bliskie dobro, ochronę przyrody i harmonię życia z naturą. W koncepcję działań projektowych wpisanych zostało kilka aktywności opartych na wspólnym działaniu lokalnej społeczności, niosących wymierną korzyść dla ekosystemu i świadomości ekologicznej człowieka.

Projekt ten zakłada stworzenie użytecznej przestrzeni publicznej, miejsca bliskiego naturze poprzez nasadzenia roślin miododajnych przyjaznych dla pszczół, motyli i innych owadów zapylających. Zagospodarowanie terenów w otoczeniu biblioteki wybranymi gatunkami bylin, krzewów i ziół o pozytywnym wpływie na naturalny stan bioróżnorodności, ochronę środowiska. W otoczeniu nowopowstałych terenów zielonych w sezonie letnim wyeksponowana zostanie plenerowa wystawa fotograficzna pod tytułem tożsamym z nazwą projektu.

Wśród pozostałych wydarzeń zaplanowano warsztaty o charakterze edukacyjnym - zarówno dla młodszych i starszych odbiorców projektu tj. spotkanie z pszczelarzem, a także z ekspertem w dziedzinie naturalnych olejków eterycznych. W finale prac powstanie album będący zwieńczeniem zainicjowanych działań i osiągniętych rezultatów.

Data dodania 05.07.2022