sobota, 20 kwietnia 2024

Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Spotkanie autorskie z Katarzyną Zdanowicz

W minionym tygodniu Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku gościła Katarzynę Zdanowicz – dziennikarkę, prezenterkę i osobowość telewizyjną, autorkę książki „Zawsze mówi, że wróci”. Jako pisarka zaprosiła odbiorców do świata, który nie jest dostępny dla wielu osób niezwiązanych z himalaizmem – „Zawsze mówi, że wróci” to dziewięć historii kobiet o codzienności, lęku, trosce i życiu w cieniu najwyższych szczytów oraz głośnych nazwisk swoich mężów znanych w środowisku wysokogórskim, a nierzadko i na całym świecie.

Podczas spotkania autorskiego Katarzyna Zdanowicz w rozmowie z dyrektor biblioteki Moniką Jolkowską-Przybył opowiedziała o powstawaniu książki od kulis. Autorka nie kryła ile czasu oraz determinacji potrzebowała, by poprowadzić rozmowę i zdobyć zaufanie tych, które zdecydowały się dzielić swoje życie z himalaistami. Czytelnicy usłyszeli o trudnościach w rozmowach dotyczących prywatnego życia, o bolesnych wspomnieniach, zwłaszcza, gdy historia miała tragiczny finał. To rozmowa o wielomiesięcznych wyprawach przynoszących zarówno śmiech jak i łzy, a także problemach i intymnych szczegółach, które działy się tuż przy ziemi, ale zawsze w tle wielkiej góry.

Książka ta nie jest tylko o żonach himalaistów, to uniwersalna dyskusja o partnerstwie, cierpliwości, a przede wszystkim tolerancji i poświęceniu, gdy w grę wchodzi realizacja wielkiej pasji.

W dalszej części spotkania Katarzyna Zdanowicz opowiedziała o swoich początkach pracy, o dziennikarstwie oraz telewizji i współczesnych mediach. Wspomniała również o swoich pisarskich planach na przyszłość, ponieważ jest na etapie gromadzenia materiałów do swojej drugiej książki. Autorka wyczerpująco odpowiedziała na pytania Czytelników, którzy po wydarzeniu mieli możliwość krótkiej rozmowy z gościem spotkania, zakupienia książki „Zawsze mówi, że wróci” wraz z dedykacją i autografem.

Data dodania 13.06.2022