NGO - Poszukiwany koordynator akcji pomocowej dla Ukrainy
PILNE!
Poszukiwany/a koordynator/ka akcji pomocowej dla Ukrainy prowadzonej przez organizacje pozarządowe na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Na posiedzeniu Konwentu Rad Działalności Pożytku Publicznego ogólnopolski koordynator akcji pomocy humanitarnej z ramienia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwrócił się do organizacji pozarządowych z terenu całego kraju o wyznaczenie wojewódzkich koordynatorów z ramienia NGO – po jednym z terenu każdego województwa. Osoby te muszą cieszyć się zaufaniem organizacji, być operatywne i dysponować w najbliższych tygodniach czasem, którego to zadanie będzie wymagało. Zostaną one w pełni przeszkolone, by wspierać koordynację działań mniejszych organizacji na poziomie poszczególnych województw. Będą na bieżąco informowane o działaniach rządowych, operacyjnie będą współpracowały ze służbami wojewodów. Ich rolą będzie zapewnienie szybkiej i skutecznej łączności pomiędzy działaniami na poziomie krajowym a lokalnym.
Główny nurt akcji pomocowej realizowany jest przez polski rząd w porozumieniu i we współpracy z dużymi organizacjami doświadczonymi w niesieniu pomocy, takimi jak PCK, PAH, ZHP, Caritas i innymi. W akcję tę włącza się wiele mniejszych, lokalnych organizacji, co z jednej strony stanowi wielką pomoc i jest wspaniałym gestem solidarności z Ukrainą, z drugiej jednak prowadzi do problemów koordynacyjnych. Dary zbierane w wielu miejscach trzeba posortować, przygotować do transportu, zweryfikować ich przydatność. (Warto pamiętać: Jedynie dary, na które TERAZ zgłoszone jest zapotrzebowanie na Ukrainie, transportowane są dalej, pozostałe muszą być magazynowane.) Pojawiają się oferty przyjęcia uchodźców, które trzeba zweryfikować, wprowadzić do systemu. Niezbędna jest wiedza, jak to robić, gdzie i jak przekazywać dary, gdzie i jak wspierać osoby, które przybyły z Ukrainy. Trzeba pamiętać, że akcja pomocowa będzie trwała co najmniej kilka tygodni – niezależnie od dalszego rozwoju wydarzeń. Pojawiają się już pierwsze sygnały o przepełnionych magazynach oraz nadużyciach przy transportowaniu uchodźców: pobieranie opłat, zaginięcia młodych kobiet itp. Ważne jest więc połączenie systemu oddolnej, obywatelskiej pomocy z oficjalnym, rządowym systemem wsparcia. Kluczową rolę w tym procesie odegrają wojewódzcy koordynatorzy, którzy będą na bieżąco szkoleni i informowani przez rząd, a jednocześnie nawiążą kontakt i skoordynują działania mniejszych organizacji działających w terenie. Jest to niezwykle odpowiedzialna rola. Prosimy o pilne zgłaszanie się chętnych – z krótkim uzasadnieniem, rekomendacją itp. Oczekujemy: chęci, czasu i doświadczenia we współpracy z organizacjami pozarządowymi, mile widziane byłoby doświadczenie w koordynacji większych wydarzeń lub akcji oraz doświadczenie w działaniach pomocowych.
Na dzisiaj jest to praca wolontarystyczna. Trwają prace nad przygotowaniem przez rząd odpowiednich przepisów. Jakie będą możliwości wsparcia dla organizacji będziemy informować na bieżąco.
Jeśli myślisz, że możesz pomóc - zgłoś się jeszcze dziś!!!
Kontakt poprzez ngo@kujawsko-pomorskie.pl tel. 56 621 25 15 (pani Małgorzata Dąbrowska, Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu).
Data dodania 01.03.2022