poniedziałek, 13 maja 2024

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Powiatowy Transport Publiczny startuje od stycznia

Wczoraj, 20 grudnia 2021 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli Zarządu Powiatu Grudziądzkiego z włodarzami Gminy Grudziądz, Gminy Gruta i Gminy Radzyń Chełmiński. Celem spotkania było podpisanie umów o udzielenie Powiatowi Grudziądzkiemu pomocy finansowej na uruchomienie z początkiem 2022 r. Powiatowego Transportu Publicznego.

Była to też okazja do przedstawienia i zawarcia umowy o świadczenie usług transportu publicznego na terenie Powiatu Grudziądzkiego z nowym operatorem, tj. spółką IREX - TRANS Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, która zacznie świadczyć usługi przewozowe od 3 stycznia 2022 r. Obecna umowa o świadczenie usług przewozowych pomiędzy Gminą Grudziądz a Arrivą wygasa wraz z końcem 2021 roku – po tym terminie przewozy przejmuje IREX-TRANS, a ich organizacją m.in. na terenie naszej gminy będzie zajmować się Starostwo Powiatowe.

Najważniejsze korzyści płynące z nowej formuły przewozów to:

• ulepszona oferta przewozowa o dodatkowe połączenia, sugerowane także przez mieszkańców gminy w trakcie mijającego roku oraz zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych;
  • przez teren gminy Grudziądz będzie przebiegało ponad 90% linii komunikacji powiatowej;
  • zwiększona dostępność przystanków komunikacyjnych zlokalizowanych na terenie Grudziądza, na których będą zatrzymywać się autobusy transportu powiatowego;
  • obsługa nowych miejscowości na terenie gminy Grudziądz i powiatu grudziądzkiego;
  • nowe linie komunikacyjne oznaczone literą "P" (zastąpią dotychczasowe oznaczenie "G");
  • lepszy standard obsługi i informacji pasażerskiej;
  • wdrożone zostaną dodatkowe formy płatności za bilety;
  • docelowo nowa flota pojazdów.

W wyniku tej formy funkcjonowania transportu publicznego możliwe będzie uzyskanie przez organizatora dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w wysokości 3 zł do każdego wozokilometra wykonywanego zarówno na terenie powiatu grudziądzkiego jak samego Grudziądza. W obecnej konstrukcji gminnych przewozów pasażerskich dofinansowanie to ograniczało się tylko do kilometrów wykonywanych w granicach administracyjnych gminy Grudziądz.
Zatem wdrażane rozwiązanie znacząco zoptymalizuje koszty ponoszone przez organizatora, tym samym gminy, które partycypują w kosztach projektu i rozszerzy zakres obsługi komunikacyjnej na gminy powiatu grudziądzkiego, które wyraziły wolę utworzenia, bądź kontynuowania linii autobusowej na swoim obszarze.

Przewozy powiatowe realizowane w granicach administracyjnych miasta Grudziądza są współfinansowane przez uczestniczące w projekcie gminy, a na terenie gminy Grudziądz pokrywane w całości z budżetu Gminy.

W najbliższym czasie opublikujemy nowe rozkłady jazdy obowiązujące od 3 stycznia 2022 roku.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Data dodania 21.12.2021