piątek, 26 kwietnia 2024

Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Trwają dalsze prace nad wyborem przebiegu trasy S5

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, rozpoczęły się prace nad szczegółową dokumentacją, mającą pomóc w wyborze najlepszego wariantu przebiegu odcinka drogi ekspresowej S5 na odcinku Wirwajdy – Nowe Marzy, który stworzy nowe połączenie pomiędzy Grudziądzem a Ostródą.

O początkowych etapach prac nad utworzeniem nowej trasy pisaliśmy już kilkukrotnie – w tym także o opracowanym przez GDDKiA Studium korytarzowym, które wskazało 4 wstępne warianty jej przebiegu. Przez cały ten czas Wójt Gminy Grudziądz wielokrotnie podkreślał, że nigdy nie będzie jego zgody na realizację wariantów, które wiązałyby się z wysiedleniem mieszkańców naszej gminy z terenów przeznaczonych pod budowę drogi.

Na ten moment, GDDKiA rozpoczyna prace nad bardzo szczegółową analizą dostępnych danych, które mają jej pomóc w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania. Wynikiem tych prac będzie dokumentacja STEŚ – Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Na jej opracowanie wybrani w przetargu projektanci mają 30 miesięcy. Jak podaje GDDKiA, przez ten czas będą oni pracować nad przynajmniej trzema wariantami inwestycji.

Część kluczowych elementów (m.in. droga, obiekty infrastruktury) zostaną zaprezentowane ze szczegółami. Konieczne do tego jest zebranie aktualnych danych dotyczących środowiska, dóbr kultury, występujących uciążliwości, użytkowania terenu oraz wykonanie niezbędnych pomiarów i obliczeń.

W ramach prac nad STEŚ zbadane zostanie oddziaływanie tej inwestycji m.in. na zdrowie i życie ludzi, zabytki, obiekty kulturowe, powierzchnię ziemi, gleby, wody powierzchniowe i podziemne, powietrze, klimat, faunę i florę. Opracowany raport pozwoli ocenić wpływ każdej z rozpatrywanych opcji na wszystkie elementy środowiska.

Efekty tych prac zostaną przedstawione publicznie na zaplanowanych spotkaniach i konsultacjach społecznych. Pozostaje nam więc czekać na kolejne ruchy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i przedstawienie nam – tym razem już szczegółowo opracowanych - wariantów przebiegu trasy S5.

Data dodania 19.11.2021