Pierwsze rozstrzygnięcia w konkursie „Aktywne Sołectwo”
22 sierpnia br. komisje konkursowe dokonały oceny złożonych w konkursie „Aktywne Sołectwo” kart projektów. Do konkursu swoje projekty zgłosiło 18 sołectw. Wszystkie inicjatywy były bardzo ciekawe, jednak ostateczna ocena wniosków należała do Komisji Konkursowych.
Zgodnie z regulaminem do II etapu konkursu zakwalifikowało się 6 najlepszych inicjatyw, spośród 18 złożonych. Do dalszego etapu przeszły najwyżej ocenione 3 inicjatywy z obszaru LGD „Vistula” i 3 z obszaru LGD „Wieczno”.
Zgłoszone projekty, zgodnie z regulaminem konkursu, oceniane były według przyjętych kryteriów oceny. Komisja przyznawała punkty m.in. za: oryginalność i innowacyjność zaprezentowanych działań. Zwracano uwagę na to czy zgłoszony projekt poprawia atrakcyjność turystyczną regionu oraz czy aktywizuje w znacznym stopniu mieszkańców sołectwa. Punkty przyznawano także za trwałość przedsięwzięcia i źródła finansowania, w tym udział środków zewnętrznych. Każdy projekt mógł otrzymać dodatkowe punkty za zaangażowanie wolontariuszy i pracę społeczną mieszkańców wsi. Ważnym czynnikiem decydującym o ilości otrzymanych punktów był fakt współpracy przy realizacji zgłoszonego przedsięwzięcia innych partnerów lub podmiotów publicznych.
- Zgłoszone projekty były bardzo interesujące, większość z nich zasługiwała na najwyższe noty. Nie wszystkie zgłoszone inicjatywy miały jednak szansę otrzymać najwyższą ilość punktów – mówi Mariusz Bartosik Przewodniczący komisji konkursowej oceniającej sołectwa z LGD „Vistula”.
Po długich i burzliwych obradach komisje ustaliły, że do II etapu konkursu zakwalifikowały się następujące sołectwa:
Dąbrówka Królewska. Gm. Gruta– „Bieg pod Górę”
Józefkowo, gm. Płużnica– „Budowa boiska do gry w piłkę siatkową w Józefkowie”
Stanisławki, gm. Wąbrzeźno – „Piknik rodzinny w Stanisławkach”
Starogród, gm. Chełmno – „Uporządkowanie i zagospodarowanie Góry zamkowej w Starogrodzie”
Trzebiełuch, gm. Stolno – „Wczoraj wysypisko – dzisiaj miejsce wypoczynku i zadumy w sołectwie Trzebiełuch”
Wałdowo Szlacheckie, gm. Grudziądz – „Miejsce rekreacji pod nazwą Park wiejski”
Sześć najlepszych inicjatyw, które otrzymały najwyższe noty zostanie ponownie ocenionych przez niezależną komisję konkursową. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 14 września podczas imprezy integracyjno – kulturalno – promocyjnej w Białym Borze (gm. Grudziądz) - dodaje Bartosik.
Konkurs „Aktywne Sołectwo” organizowany jest w ramach projektu współpracy pn. „Wiedza i doświadczenie lokalnych liderów z obszaru LGD „Vistula – Terra Culmensis” i Wieczno“ wdrażanego przez Partnerstwo LGD „Vistula” i „Wieczno”. Celem konkursu jest prezentacja dobrych praktyk, wymiana doświadczeń, promocja sołectw oraz inspirowanie, pobudzanie mieszkańców, organizacji, instytucji do działań na rzecz aktywizowania obszarów wiejskich przyczyniających się do poprawy atrakcyjności turystycznej regionu oraz poprawy warunków życia mieszkańców.
Data dodania 23.08.2013