Gmina Grudziądz Wyjątkowa z natury

niedziela, 20 września 2020

Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Za nami VIII Forum Samorządowe

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę
W ubiegły wtorek, 8 września w toruńskim Muzeum Etnograficznym odbyło się VIII Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tematem przewodnim kolejnej już edycji spotkań samorządowców z regionu było trzydziestolecie utworzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Gminę Grudziądz podczas forum reprezentowała Przewodnicząca Rady Gminy Hanna Kołodziej, Wiceprzewodniczący Piotr Parteka oraz radna Elżbieta Adamowska.

VIII Forum Samorządowe

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki na samym wstępie podkreślił jak ważne dla budowy i rozwoju polskiego społeczeństwa jest idea samorządności: Samorząd terytorialny i budowanie wpisanej w niego zasady zaufania społecznego, zaufania ludzi do ludzi, jest emanacją tego, co było kiedyś marzeniem Polaków skupionych wokół Solidarności. Jeśli chcemy budować solidarne, sprawiedliwe, odpowiedzialne społeczeństwo, musimy powierzyć jak najwięcej kompetencji, dając oczywiście narzędzia wykonawcze, możliwie najniższym strukturom samorządu. Myślę, że największym sukcesem samorządu terytorialnego w Polsce jest to, że jest przełożeniem idei Solidarności na język praktyki. Dzięki temu wciąż Solidarność w naszym kraju żyje – mówił marszałek województwa.

VIII Forum Samorządowe

Gościem specjalnym VIII Forum Samorządowego był prof. Jerzy Stępień, jeden z architektów reformy administracyjnej sprzed trzech dekad. Podzielił się on swoimi refleksjami związanymi z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego w Polsce: To dla mnie wielka satysfakcja widzieć po trzydziestu latach, że to, nad czym pracowaliśmy, co zostało wówczas zbudowane, istnieje i się rozwija, mimo różnego rodzaju przeciwności. Nadaliśmy Polsce nowy kształt, kształt Polski lokalnej. Po raz pierwszy w naszej tysiącletniej historii udało się zbudować system administracyjny funkcjonujący według tego samego modelu w każdym zakątku kraju. Mówi się, że była to najlepsza reforma III Rzeczypospolitej – podsumował prof. Stępień.

Poza dyskusją nad dorobkiem samorządności w Polsce, którą toczyli przedstawiciele całego regionu, uczestnicy forum rozmawiali również m.in. o nowych wyzwaniach stojących przed samorządem terytorialnym czy też o problematyce związanej z panującą pandemią COVID-19. Ostatnim akcentem forum było wręczenie wszystkim uczestnikom okolicznościowych grawertonów oraz przygotowanych pod patronatem samorządu województwa albumów pn. „Poczet samorządowców województwa kujawsko-pomorskiego 1990-2023”.

VIII Forum Samorządowe

Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego to utworzona w 2016 roku z inicjatywy samorządu województwa platforma dyskusji i wymiany doświadczeń samorządów terytorialnych naszego regionu. Podczas VIII edycji wydarzenia po raz pierwszy, obok wójtów, burmistrzów i prezydentów z regionu udział wzięli również przewodniczący rad gmin, powiatów i miast.