czwartek, 28 marca 2024

Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Dworek w Dusocinie zyskuje nowe oblicze

Już od kilku miesięcy zabytkowy dworek w Dusocinie, w którym mieszkał słynny Ludwik Rydygier przechodzi gruntowny remont. Zakończono już prace nad przywróceniem konstrukcji budynku, a niebawem nowych kolorów nabierze całe jego wnętrze.  W ostatnim czasie teren budowy odwiedził Wojewódzki Konserwator Zabytków - Sambor Gawiński, który z bliska przyglądał się postępującym pracom.

W ubiegłym tygodniu odbyła się również kolejna z kolei rada budowy, podczas której wraz z konserwatorem zabytków i dyrektorem Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą Jarosławem Pająkowskim omówiono aktualny i przewidywany postęp robót budowlanych. Do zakresu prac jakie zostaną zrealizowane w Dusocinie należą m.in.: roboty budowlano – modernizacyjne budynku mieszkalnego i przystosowanie go na potrzeby ośrodka edukacji ekologicznej oraz uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół posiadłości.

Zdjęcie przedstawia częściowo wyremontowany budynek dworku w Dusocinie

Jesienią dworek będzie znajdował się w stanie surowym zamkniętym. W budynku zostanie zachowany oryginalny układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej, w których młodzież w miłej atmosferze będzie poszerzać swoją wiedzę o ochronie środowiska. Każda sala zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po profesorze Ludwiku Rydygierze.

Zdjęcie przedstawia częściowo wyremontowane wnętrze dworku w Dusocinie

Nieruchomość, na której znajduje się dworek to nie tylko budynki, ale także 10-hektarowy teren wokół, na którym obecnie trwają prace porządkowe. Niebawem powstanie tu nowy sad owocowy oraz przestrzeń zagrodowa dla zwierząt. Jesienią planowane są również nowe nasadzenia dawnych gatunków drzew owocowych, w szczególności jabłoni.

Cała inwestycja jest koordynowana przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Jej wartość to 5 milionów złotych, w tym 4,1 miliona złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Data dodania 27.08.2020