środa, 24 kwietnia 2024

Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Upamiętniamy dzień narodzin Ludwika Rydygiera

Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą upamiętniamy dzień narodzin twórcy współczesnej chirurgii polskiej - Ludwika Antoniego Rydygiera. Rydygier urodził się 21 sierpnia 1850 roku.

Przypominany, że Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2020 „Rokiem Ludwika Antoniego Rydygiera” w województwie kujawsko-pomorskim.

Obecnie w Dusocinie trwają prace związane z modernizacją i przywróceniem dawnego blasku domu, w którym urodził się chirurg. W imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego inwestycja jest koordynowana przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Do zakresu prac jakie obejmuje projekt należą m.in.: roboty budowlano – modernizacyjne budynku mieszkalnego i przystosowanie go na potrzeby ośrodka edukacji ekologicznej oraz uporządkowanie i zagospodarowanie terenu.

Wykonawca inwestycji zakończył prace ciesielskie, które polegały na odtworzeniu konstrukcji dachu. Jesienią budynek będzie znajdował się w stanie surowym zamkniętym. W budynku zostanie zachowany układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej, adresowanej głównie do młodzieży. Każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po Ludwiku Rydygierze.

Nieruchomość, na której znajduje się dworek to nie tylko budynki, ale także 10-hektarowy teren wokół, na którym obecnie trwają prace porządkowe. Powstanie tu nowy sad owocowy oraz przestrzeń zagrodowa dla zwierząt. Jesienią planowane są również nowe nasadzenia dawnych gatunków drzew owocowych, w szczególności jabłoni.

Twórcą prezentowanej grafiki jest Michał Kaźmierski.

Dziękujemy OSP Dusocin za pomoc w powieszeniu banerów.

Data dodania 21.08.2020