piątek, 19 kwietnia 2024

Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Rozmowy o bezpieczeństwie kolejowo-drogowym w Białym Borze

22 lipca w świetlicy wiejskiej Leśny Zakątek odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu na przejazdach kolejowo-drogowych na wysokości Białego Boru wzdłuż linii kolejowej nr 207.

Sprawa dotyczy dwóch pierwszych przejazdów kolejowo-drogowych od strony Grudziądza.

Spotkanie miało na celu wypracowanie możliwych koncepcji i rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa na obu przeprawach. Zaproszeni goście zaprezentowali koncepcje, które umożliwią zachowanie ciągu migracyjnego. Jednym z przytoczonych potencjalnych rozwiązań było przekształcenie przejazdów kolejowo-drogowych w przejście piesze oraz wybudowanie drogi równoległej do torów kolejowych i połączenie jej z drogą powiatową nr 1395C. Mówiono również o możliwości przebudowy Drogi Krajowej nr 55 poprzez jej poszerzenie i dodanie dodatkowych pasów drogowych dla samochodów zamierzających przejechać przez przejazd. Przytoczone propozycje wywołały merytoryczną i konstruktywną dyskusję, podczas której padały argumenty zarówno za, jak i przeciw.

Na chwilę obecną problem jest skomplikowany ponieważ wszelkie rozwiązania uzależnione są od wielu czynników, do których należą m.in.: istniejąca infrastruktura techniczna, sygnalizatory, środki finansowe, szybkość dotarcia służb ratunkowych, komfort mieszkańców, itp.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, Zastępca Wójta Jacek Zyglewicz, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK w Warszawie Włodzimierz Kiełczyński, Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Bydgoszczy Piotr Kwabiszewski, Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg Janusz Różański, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego PSP w Grudziądzu bryg. mgr inż. Paweł Stachowicz.

Licznie zgromadzonym mieszkańcom dziękujemy za konstruktywny dialog w sprawie. O jej rozwoju będziemy Państwa informować na bieżąco na naszej stronie internetowej.

Data dodania 23.07.2020