piątek, 19 kwietnia 2024

Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Dworek w Dusocinie odzyskuje dawny blask

W Dusocinie trwają prace budowlane związane z remontem budynku, w którym urodził się światowej sławy chirurg Ludwik Rydygier (więcej na temat chirurga).

W piątek 19 czerwca odbyła się uroczystość zawieszania wiechy. Wieniec zawieszono na znak zakończenia kolejnego etapu inwestycji, jakim była odbudowa konstrukcji dachu. Uroczystość związana z kultywowaną tradycją budowlaną ma przynieść pomyślność realizowanej budowie.

Inwestycja jest koordynowana przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Jej wartość to 5 milionów złotych, w tym 4,1 miliona złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dworek, w którym urodził się Rydygier znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, który wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Rozciąga się on w północnej części gminy Grudziądz oraz północno-zachodniej części gminy Rogóźno.

W dworku powstaną: ośrodek edukacji ekologicznej oraz izba pamięci wybitnego lekarza. Obecnie wykonawca inwestycji zakończył prace ciesielskie, które polegały na odtworzeniu konstrukcji dachu. Jesienią budynek będzie znajdował się w stanie surowym zamkniętym. W budynku zostanie zachowany układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej, adresowanej głównie do młodzieży. Każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po Ludwiku Rydygierze.

Nieruchomość, na której znajduje się dworek to nie tylko budynki, ale także 10-hektarowy teren wokół, na którym obecnie trwają prace porządkowe. Powstanie tu nowy sad owocowy oraz przestrzeń zagrodowa dla zwierząt. Jesienią planowane są również nowe nasadzenia dawnych gatunków drzew owocowych, w szczególności jabłoni.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Radny Województwa Kujawsko-Pomorskiego Robert Malinowski, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą Jarosław Pająkowski, Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, Wójt Gminy Rogóźno Krzysztof Polesiak, Profesor dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień, Radni i mieszkańcy gminy Grudziądz i gminy Rogóźno.

Data dodania 22.06.2020