wtorek, 23 kwietnia 2024

Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Niemenczyn na Litwie nowym partnerem Gminy Grudziądz

29 stycznia Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz podpisał umowę o współpracy partnerskiej z Miastem Niemenczyn na Litwie reprezentowanym przez Starostę Artura Komarovskiego.

Niemenczyn, to miasto położone w rejonie wileńskim ok. 25 km na północny-wschód od Wilna przy ujściu rzeki Niemenczynki (Nemenčia) do Wilii (Neris), na historycznej Wileńszczyznie. Miasto liczy ponad  5 tys. mieszkańców, z których ponad  55 % stanowią Polacy. Stanowi starostwo miejskie Niemenczyn, jest ono także siedzibą gminy Niemenczyn. To również miasto królewskie lokowane przez Zygmunt II Augusta w 1554 roku, leżało w powiecie wileńskiem województwa wileńskiego.

Współpraca przyczyni się do powstawania nowych kontaktów między mieszkańcami, szkołami, związkami i organizacjami Gminy Grudziądz, a naszym nowym partnerem. Ponadto nawiązanie współpracy Gminy Grudziądz z Niemenczynem umożliwi wymianę informacji oraz realizację wspólnych projektów w szczególności w dziedzinie gospodarczej, społecznej, kulturalnej, edukacji i sportu.

O planach i dalszej współpracy będziemy informować na bieżąco.

Data dodania 30.01.2020