piątek, 29 marca 2024

Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

100 lat wolnej Polski

Obchodzimy dziś 100. rocznicę powrotu Grudziądza i powiatu do wolnej polski. Z tej okazji Gmina Miasto Grudziądz wraz z Powiatem Grudziądzkim i innymi samorządami w tym Gminą Grudziądz wspólnie włączyły się w organizację, tak ważnych obchodów dla naszego regionu.

W ramach organizowanych przedsięwzięć zorganizowano spod gmachu Starostwa Powiatowego „Błękitny Przemarsz” dzieci i młodzieży oraz samorządowców, wojska, wojskowej orkiestry dętej, grup rekonstrukcyjnych, mieszkańców do rynku głównego.

Na rynku przeprowadzono inscenizację historyczną, która pozwoliła na chwilę wrócić do 23 stycznia 1920 roku. Następnie odbyła się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym.

W dzisiejszym wydarzeniu nasza gmina była reprezentowana przez Wójta Gminy Grudziądz Andrzeja Rodziewicza, Sekretarz Gminy Annę Palczewską, wszystkie szkoły podstawowe oraz radnych, sołtysów i mieszkańców.

Przebieg uroczystości obrazują poniższe zdjęcia.

Data dodania 23.01.2020