piątek, 19 kwietnia 2024

Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

100. rocznica powrotu pomorza i kujaw zachodnich do wolnej Polski

10 stycznia w Toruniu, Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz wziął udział w  uroczystej sesji sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, której celem była inauguracja obchodów 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do wolnej Polski.

Inauguracja tego dnia nie jest przypadkowa ponieważ 10 styczeń jest rocznicą ratyfikacji traktatu wersalskiego, czyli głównego traktatu pokojowego kończącego pierwszą wojnę światową, który określił granice II RP. Na mocy tych zapisów z początkiem 1920 roku na teren Pomorza i Kujaw Zachodnich wkroczyło wojsko polskie, na czele którego stali gen. Józef Haller i gen. Józef Dowbor-Muśnicki. W ten oto sposób 17 stycznia do Polski włączone zostało miasto Golub. Toruń i Brodnica powróciły do Macierzy 18 stycznia, Bydgoszcz - 20 stycznia, Grudziądz – 23 stycznia.

23 stycznia w Grudziądzu odbędą się uroczystości związane z uczczeniem tej ważnej dla naszego regionu rocznicy. Gmina Grudziądz wraz z innymi samorządami z naszego powiatu będzie czynie uczestniczyć tego dnia w organizowanych wydarzeniach.

Poniżej prezentujemy program wspólnych obchodów.

źródło:pliku: https://grudziadz.pl/news/content/16198
źródło fot. miniatury wpisu: Andrzej Goliński