czwartek, 25 kwietnia 2024

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Rozmowy wokół budowy drogi S5 z Grudziądza do Ostródy

Wójt gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz w piątek, 13 grudnia spotkał się ze starostą powiatu i władzami sąsiednich samorządów na rozmowach dotyczących planowanej  w naszym regionie budowy odcinka drogi ekspresowej S5, łączącego Grudziądz z Ostródą.

Samorządowcy debatowali nad kilkoma wariantami przebiegu trasy. Jedna z koncepcji zakłada stworzenie nowego węzła autostradowego w okolicy Góry Klęczkowskiej i budowę dalszego odcinka drogi S5, który przebiegałby przez sam środek powiatu grudziądzkiego. Władze gminy Grudziądz nie wyrażają zgody na realizację tego pomysłu. Wiązałby się on z koniecznością wyburzenia znacznej ilości domów wybudowanych na terenie naszej gminy, na co już kilka lat temu nie było zgody mieszkańców.

Zdaniem władz gminy Grudziądz najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie w północnej części Grudziądza lub gminy Grudziądz nowego mostu na Wiśle i poprowadzenie trasy drogi S5 przez fragment terenu miasta i gminy w kierunku drogi krajowej nr 16.

W trakcie piątkowego spotkania samorządowcy wyrazili chęć dalszych rozmów w sprawie budowy drogi S5. Zawarto w tej sprawie porozumienie, pod którym podpisali się: starosta powiatu grudziądzkiego Adam Olejnik, burmistrz miasta i gminy Łasin Rafał Kobylski, burmistrz miasta i gminy Radzyń Chełmiński Krzysztof Chodubski, wójt gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Gruta Waldemar Kurkowski, wójt gminy Świecie nad Osą Ireneusz Maj, wójt gminy Rogóźno Krzysztof Polesiak oraz prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Ostateczny wariant trasy zostanie wypracowany przez instytucje rządowe przy udziale lokalnych samorządów.

Mapa do pobrania

Data dodania 17.12.2019