czwartek, 28 marca 2024

Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Biesiada Literacka, słowo nutą okraszone - to była kulturalna uczta dla duszy i ucha.

Biesiada Literacka,  słowo nutą okraszone - to była kulturalna uczta dla duszy i ucha.

Czar jesiennych dni potrafi nastroić poetycko – to dobry czas na krzewienie dobrodziejstw naszej rodzimej kultury, chwilę przystanku w codziennej krzątaninie. W czwartkowy wieczór 21 listopada w świetlicy Wiejskiej w Zakurzewie udało się zaczarować i zatrzymać czas spędzony na „Biesiadzie Literackiej”. Powietrze drżące od słów i nut wypełniło salę Świetlicy Wiejskiej w Zakurzewie.

Do wspólnego celebrowania wartości poezji, już na samym początku spotkania, zachęciła młodzież. Swoim występem uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Twardowskiego w Mokrem, w mistrzowskiej interpretacji wiersza Juliana Tuwima „Ptasie Radio” nadali biesiadzie literacki ton. Popularny utwór o śpiewie ptaków należący do klasyki poezji polskiej rozbrzmiał na sali. Słowem namalowana sceneria Brzozowego Gaju stworzyła niesamowity klimat na resztę wieczoru.

Wieczór uświetniła swoją obecnością osoba wyjątkowa – Janina Tarnawska. Poetka, przyrodniczka, człowiek o pięknej duszy, wielbicielka słowa. Od lat mieszkająca w naszej gminie artystka poczęstowała zgromadzoną publiczność swoją twórczością. Poezja opatrzona głosem autorki oraz anegdotami dotyczących poszczególnych utworów nabrała wyjątkowego, osobistego charakteru. Wśród jej twórczości odnajdziemy tomiki poezji:  „Nasze rozmowy” (2010), "Wiatr mi powiedział" ( 2012), "W słońcu i deszczu" (2012).

Teksty piosenek w poezji śpiewanej to przede wszystkim wiersze wysokiej próby, a muzyka ma za zadnie wzmocnić ich przekaz. W programie biesiady literackiej  równie ważnym stał się występ solistów ze Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka. Muzyce, głosom wokalistów i aranżacji wybranych utworów  towarzyszył duży ładunek treści i emocji, a to wszystko spotęgowało i  zwieńczyło moc artystycznych wrażeń tego wieczoru.

Organizatorzy wydarzenia dziękują artystom, którzy swoją obecnością i występem ubogacili całą biesiadę. Zaproszonym gościom specjalnym występującym na scenie: Pani Janinie Tarnawskiej, Panu Zbigniewowi Poliszczukowi i solistom ze Studia Piosenki, grupie uczniów - recytatorów pod opieką Pani Anny Grzybowskiej - nauczyciela bibliotekarza  ze Szkoły Podstawowej w Mokrem.

Słowa podziękowania adresują do Wszystkich osób, które podarowały swój czas i w czwartkowy jesienny wieczór przyszły do Świetlicy Wiejskiej w Zakurzewie, by zasiąść wśród publiczności. A na wieczorze z poezją gościli:  Państwa Radnych Rady Gminy Grudziądz wraz z Panią Teresą Majorke Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Grudziądz,  Panią Annę Palczewską sekretarz Gminy Grudziądz, Panią Dorotę Wilkiewicz dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrem, Panią Danutę Łach sołtys wsi Zakurzewo, Panią Jolantę Chmarzyńską sołtys wsi Mokre, Panią Ewę Winiarczyk, czytelników książnicy, mieszkańców gminy, miasta. Biesiada Literacka organizowana po raz pierwszy w świetlicy wiejskiej spotkała się z serdecznym odbiorem. Za sprawą artystów, publiczności, mieszkańców gminy przestrzeń sali wypełniła się niezwykłą, ciepłą, ujmującą atmosferą.

Wydarzenie zorganizowano przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Mokrem, Kołem Gospodyń Wiejskich "Mokrzanki". W nagłośnieniu i oświetleniu wydarzenia instytucję wsparł Gminny Ośrodek Kultury. Gościliśmy w Świetlicy Wiejskiej w Zakurzewie – Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku wraz z filią w Mokrem do wszystkich kieruje swoje podziękowania.
(tekst nadesłany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Małym Rudniku)

Data dodania 28.11.2019