Gmina Grudziądz Wyjątkowa z natury

niedziela, 05 kwietnia 2020

Imieniny: Ireny, Kleofasa, Wincentego

Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Grudziądzu

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

W Grudziądzu działa już bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Jej organizatorem jest Zespół Szkół Specjalnych. To druga tego typu placówka w województwie kujawsko-pomorskim, pierwsza funkcjonuje we Włocławku.

W wypożyczalni w Zespole Szkół Specjalnych do dyspozycji są wózki, balkoniki i kule oraz rowery trójkołowe. Sprzęt został przekazany z wielką pompą na sali gimnastycznej z udziałem dzieci, nauczycieli oraz rodziców.

Balkoniki rehabilitacyjne ułatwiają chodzenie, utrzymanie pionowej postawy i przewożenie bagażu podręcznego. Kule wykorzystywane są przez osoby potrzebujące podparcia podczas nauki chodzenia po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, do utrzymania równowagi podczas przenoszenia ciężaru ciała. Z kolei wózki umożliwiają przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym motorycznie, które nie są w stanie samodzielnie chodzić. Rowery rehabilitacyjne mają specjalną, stabilną konstrukcję, która umożliwia korzystanie z nich osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej.

Działanie placówki opiera się na zasadzie wypożyczenia sprzętu na określony czas.