czwartek, 25 kwietnia 2024

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

75. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia przed pomnikiem Walki i Męczeństwa w Wielkich Lniskach odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 75. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się w miejscu rozstrzelania Powstańców Warszawskich przywiezionych do obozu w Maruszy.

Tradycyjnie obchody odbyły się przy udziale wojskowej asysty honorowej Garnizonu Grudziądz. Wartę honorową pełnili również druhny z OSP Dusocin oraz harcerze z Hufca Wałdowa Szlacheckiego. Dowódcą uroczystości był mjr Szymon Czarnas. Modlitwę w intencji Powstańców odmówił ks. prob. Andrzej Siejak.
Patronat honorowy nad gminnymi obchodami objął Starosta Powiatu Grudziądzkiego Adam Olejnik.

Męski Chór ECHO zaśpiewał pieśni patriotyczne, które z pewnością jeszcze bardziej podkreśliły moment pamięci o Powstańcach w godzinie „W”,

Z kolei w części nieoficjalnej na obiekcie militarnym Fort Wielka Księża Góra odbyło się zwiedzanie fortyfikacji z przewodnikiem. Stowarzyszenie Fort WKG zorganizowało dla uczestników obchodów ognisko z kiełbaskami.

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizowane przez Gminę Grudziądz zgromadziły ponad 200 osób.

Miejsce pamięci został uprzątnięty i przygotowany w czynie społecznym przez mieszkańców Wielkich Lnisk. Nad zabezpieczeniem uroczystości czuwali druhowie z OSP Piaski i OSP Dusocin. W organizacji obchodów pomógł również Gminny Ośrodek Kultury w Małym Rudniku.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w uroczystości.

Data dodania 02.08.2019