środa, 24 kwietnia 2024

Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Informacja o wystąpieniu suszy na terenie Gminy Grudziądz

Wójt Gminy Grudziądz informuje o wystąpieniu suszy na terenie Gminy Grudziądz w 2019 roku.

W związku w wystąpieniem niedoboru wody na terenie Gminy Grudziądz w miesiącu lipiec 2019 roku informuje, że Gmina Grudziądz zaliczona została do gmin objętych suszą. Wójt Gminy Grudziądz informuje, że gospodarstwa w których wystąpiły szkody w uprawach rolnych proszone są o składanie wniosków o oszacowanie szkód. Po uzyskaniu odpowiedzi od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. powołania komisji, złożone wnioski będą podstawą do sporządzenia protokołu strat.

Ponadto informuje, iż rodzaje upraw, które kwalifikują się na chwilę obecną do szacowania strat to: zboża jare, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, krzewy owocowe oraz rośliny strączkowe na niżej wymienionych kategoriach gleb.

kategoria gleby I – zboża jare, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, krzewy owocowe oraz rośliny strączkowe

kategoria gleby II - krzewy owocowe

I - Bardzo lekka, grupa granulometryczna:

piasek luźny - pl
piasek luźny pylasty - plp
piasek słabo gliniasty - ps
piasek słabo gliniasty pylasty - psp

II - Lekka, grupa granulometryczna:

piasek gliniasty lekki - pgl
piasek gliniasty lekki pylasty - pglp
piasek gliniasty mocny - pgm
piasek gliniasty mocny pylasty - pgmp

W przypadku wystąpienia szkód w uprawach innych niż w/w wymienione oraz uwzględnieniem w dalszych raportach IUNG pozostałych roślin, obowiązkiem rolnika jest zgłoszenie oraz uzupełnienie wniosku o pozostałe straty.

Wnioski można składać w Urzędzie Gminy Grudziądz – Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa (pok. nr 204 lub w Biurze Obsługi Interesanta do dnia 02.08.2019r., jednakże nie później niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy lub jej likwidacji.

Jednocześnie informuje, iż w Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach prowadzi System Monitoringu. Poniżej przedstawiono tabelę z poszczególnymi okresami raportowania wyników analizy zagrożenia suszą dla poszczególnych roślin.

Okres dwumiesięczny

Okres sześciodekadowy

Raport na dzień

Numer raportu

Rośliny uwzględniane w raporcie

kwiecień - maj

1.IV - 31.V

31.V

01

Burak cukrowy, Drzewa owocowe, Krzewy owocowe, Rzepak i rzepik, Truskawki, Zboża jare, Zboża ozime,

11.IV - 10.VI

10.VI

02

maj - czerwiec

21.IV - 20.VI

20.VI

03

Burak cukrowy, Chmiel, Drzewa owocowe, Krzewy owocowe, Kukurydza na kiszonkę, Kukurydza na ziarno, Rzepak i rzepik, Rośliny strączkowe, Truskawki, Tytoń, Warzywa gruntowe, Zboża jare, Zboża ozime, Ziemniak,

1.V - 30.VI

30.VI

04

11.V - 10.VII

10.VII

05

czerwiec - lipiec

21.V - 20.VII

20.VII

06

Burak cukrowy, Chmiel, Drzewa owocowe, Krzewy owocowe, Kukurydza na kiszonkę, Kukurydza na ziarno, Rośliny strączkowe, Truskawki, Tytoń, Warzywa gruntowe, Zboża jare, Zboża ozime, Ziemniak,

1.VI - 31.VII

31.VII

07

11.VI - 10.VIII

10.VIII

08

lipiec - sierpień

21.VI - 20.VIII

20.VIII

09

Burak cukrowy, Chmiel, Drzewa owocowe, Krzewy owocowe, Kukurydza na kiszonkę, Kukurydza na ziarno, Rośliny strączkowe**, Tytoń, Warzywa gruntowe, Ziemniak,

1.VII - 31.VIII

31.VIII

10

11.VII - 10.IX

10.IX

11

sierpień - wrzesień

21.VII - 20.IX

20.IX

12

Burak cukrowy, Rzepak i rzepik,

1.VIII - 30.IX

30.IX

13

Wnioski o oszacowanie szkód zostaną przekazane Sołtysom Gminy Grudziądz oraz znajdują się na stronie internetowej http://www.bip.grudziadz.lo.pl/  oraz https://grudziadz.ug.gov.pl/

Informacje telefoniczne udzielane są pod numerem telefonu – 056-45-11-149.

Wzór wniosku

Informacje telefoniczne udzielane są pod numerem telefonu – 056-45-11-149.

Data dodania 24.07.2019