piątek, 17 maja 2024

Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery

Kompleksowa termodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Grudziądz

Przedmiotem niniejszego projektu jest głęboka i kompleksowa termomodernizacja trzech budynków użyteczności publicznej, położonych na terenie gminy Grudziądz, tj. budynku OSP w Szynychu oraz dwóch budynków należących do Zespołu Szkół w Piaskach. Budynki te charakteryzują się niską izolacyjnością cieplną, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie komfortu użytkowników obiektów (wolontariusze OSP, uczniowie, nauczyciele oraz personel administracyjny Zespołu Szkół w Piaskach). W celu utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz budynków konieczne jest roczne wytworzenie energii cieplnej w ilości ok. 1.945,42GJ. Obiekty te w chwili obecnej bazują na indywidualnych źródłach ciepła, których podstawą jest węgiel kamienny, tj. źródło mało przyjazne środowisku. W wyniku przeprowadzenia głębokiej termomodernizacji w/w budynków polegających przede wszystkim na: dociepleniu ścian zewnętrznych, stropodachów, podłogi (budynek ZS) oraz częściowej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej wzrośnie ich efektywność energetyczna o 68,5% w przypadku obiektu OSP w Szynychu, o 72,9% w przypadku budynku ZS w Piaskach oraz o 89,3% w przypadku budynku techniczno-gospodarczego należącego także do Zespołu Szkół. W ramach projektu przewiduje się także wymianę źródeł ciepła dla w/w budynków użyteczności publicznej na bardziej przyjazne środowisku (kocioł na biomasę - OSP, dwa kotły gazowe - ZS). W efekcie o około 90,93% zostanie zredukowana emisja CO2 do atmosfery, o 95,24% zredukowana zostanie emisja PM 10 w budynku OSP, a w obiektach ZS emisja PM 10 spadnie o 99,95%. Wyższa izolacyjność cieplna pozwoli gminie ograniczyć w budżecie gminy wydatki na energię.

Data dodania 14.09.2017