sobota, 18 maja 2024

Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Zakończono inwestycję liniową pn. „Rozbudowa dróg gminnych 040157C i 040158C Ruda - Szynych”.

Inwestycja objęła swym zasięgiem układ komunikacyjny dróg  gminnych nr 040157C i 040158C Ruda – Szynych o długości 3 928,00 m. Wzdłuż przebudowywanych jezdni wykonano chodnik oraz ścieżkę rowerową. Ze względu na ukształtowanie terenu wykonano kanalizację grawitacyjną.

Realizacja inwestycji spowodowała poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wpływ przebudowy drogi na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i obiekty sąsiednie pod  względem emisji zanieczyszczeń pyłowych, hałasu i wibracji, a szczególnie pod względem oddziaływania drogi na powierzchnię ziemi, w tym glebę zmniejszyła się w stosunku do stanu uprzedniego. Przebudowa dróg gminnych Nr 040157C i 040158C Ruda – Szynych przywróciła płynność i poprawiła bezpieczeństwo oraz wygodę wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zaproponowane w projekcie rozwiązania techniczne dotyczące nawierzchni drogowej przyczyniły się do poprawy warunków jazdy.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa przejazdu zrealizowano następujące elementy konstrukcję drogi: droga wykonana została z betonu asfaltowego, jezdnia szerokości 5,50 m. Zjazdy gospodarcze oraz na pola uprawne wykonano szerokości od 4,0 do 6,0 m, skosy zjazdowe 1:1 lub łuki wyokrąglające o promieniu od 3 do 6 m.  Na terenie pasa drogowego nawierzchnia zjazdów wykonana w technologii mineralno - bitumicznej od strony bez chodników i ścieżki rowerowej. Zjazd przez ścieżkę rowerową lub chodnik o nawierzchni zgodnej z chodnikiem lub ścieżką.

Skrzyżowanie z drogami powiatowymi i gminnymi wykonano o nawierzchni mineralno - bitumicznej, wyokrąglenie krawędzi łukami o promieniach od 6,0 do 12,0m.

Na terenie objętym inwestycją przebudowano dwa skrzyżowania z drogami powiatowymi w km 1+293,70, droga powiatowa 1622C relacji Chełmno - Sztynwag i w km 3 955,32 drogi gminnej.

W km 3+062,00 występuje skrzyżowanie z kanałem głównym za pomocą istniejącego mostu drogowego. Odseparowano ruch kołowy od pieszego i rowerowego poprzez wykonanie kładki pieszo - rowerowej.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 7 212 189.27 zł. Głównym wykonawcą robót była firma TRAKCJA PRKiI S.A. Inwestycja była współfinansowana z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019 w wysokości 3.000.000,00 PLN.

Data dodania 24.11.2017