„Zielona Gęś w Krainie Białego Puchu nad Wisłą – Rodaki – bis”
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grudziądzu już po raz dziewiąty realizuje program pod nazwą „Zielona Gęś w Krainie Białego Puchu nad Wisłą – Rodaki – bis”, który ma na celu wyzwalanie własnych pokładów możliwości i aktywności w zabezpieczaniu najpilniejszych potrzeb życiowych w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, ale mających choćby minimalną możliwość realizacji programu. Program ten jest jednym ze sposobów realizowanych w naszej gminie radzenia sobie z biedą na wsi.
W 2003 roku nawiązaliśmy kontakt z pomysłodawczynią tego programu ( Panią Haliną Ladoń -realizatorką programu we wsi Rodaki w gminie Klucze w woj. Małopolskim ) i za jej zgodą oraz pomocą przenieśliśmy ten program na teren naszej gminy.
Program polega na przekazaniu materiału hodowlanego z Zakładu Wylęgu Drobiu rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji ( w szczególności bezrobotnym ), posiadającym niewielki areał ziemi oraz warunki gwarantujące prawidłowy chów gęsi. Każda rodzina spełniająca te warunki i chętna do wzięcia udziału w programie otrzymuje bezpłatnie 10 gęsiaków i ma za zadanie je wyhodować dla własnych potrzeb. Pisklęta gęsi zakupuje ośrodek ze środków samorządowych przeznaczonych na pomoc. Rodziny mogą bezpłatnie korzystać ze specjalistycznego szkolenia dotyczącego prawidłowego chowu, karmienia, pozyskiwania puchu, czy też uzyskania informacji dotyczących ewentualnego zbytu mięsa, puchu, pierza. Szkolenie organizuje corocznie Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Grudziądzu. Na zakończenie hodowli rodziny są zobowiązane opisać korzyści jakie rodzina osiągnęła biorąc udział w programie, co się udało, jakie były problemy a co się nie udało.
Inicjatywa ta corocznie cieszy się dużym powodzeniem. Rodziny już wczesną wiosną zgłaszają się do swoich pracowników socjalnych, aby zgłosić chęć uczestnictwa w programie. Nie trzeba nikogo namawiać ani motywować, ponieważ rodziny już same widzą korzyści płynące z bycia beneficjentem tego programu. Również cieszy się bardzo dużym poparciem społecznym ze względu na mobilizowanie klientów pomocy społecznej do „pomagania samym sobie”. Jest to sposób na zwiększenie dochodów rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z powodu bezrobocia, niskiego wykształcenia, choroby itd.
Po dziewięciu latach realizacji możemy śmiało powiedzieć, że był to dobry pomysł a jego efekty przerosły nasze oczekiwania. Teraz już możemy się pochwalić, że wykonujemy dobrą pracę, o której chcemy poinformować, by inni mogli także skorzystać z tego pomysłu.
Data dodania 22.05.2012