piątek, 17 maja 2024

Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery

Inwentaryzacja azbestu na terenie Gminy Grudziądz

Gmina Grudziądz przystąpiła do opracowania aktualizacji programu usuwania azbestu. W lipcu i sierpniu 2017 r. na terenie całej gminy prowadzona będzie inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest. Ankieter bezpośrednio na terenie posesji zbierze dane dotyczące ilości i stanu tych wyrobów oraz udzieli niezbędnych informacji. Informacje dotyczące terminów prac w poszczególnych miejscowościach będą publikowane w Urzędzie Gminy, na tablicach ogłoszeń oraz na facebooku Gminy Grudziądz.

Azbest miał w przeszłości wiele zastosowań, m.in. w budownictwie. Przypominamy jednak, że mimo jego zalet użytkowych jest jednym z najbardziej niebezpiecznych czynników rakotwórczych. Naukowcy szacują, że na świecie w ostatnich latach azbest przyczynił się do śmierci około 100 tys. osób rocznie. Włókna azbestowe są niewidoczne dla oka.

Azbest powoduje choroby układu oddechowego np.: międzybłoniaka opłucnej, raka płuc, pylicę azbestową, zmiany opłucnowe, obturacyjne przewlekłe zapalenie oskrzeli. W organizmie kumuluje się i pozostaje na zawsze. Skutki działania azbestu mogą pojawić się po kilku, a nawet kilkunastu lat.

Wyrobów azbestowych nie wolno usuwać samodzielnie. Zajmują się tym wyłącznie wyspecjalizowane firmy. Odpadów zawierających azbest nie można składować ani mieszać z odpadami gospodarczymi.

Nie każdego stać na natychmiastowy demontaż i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Dlatego warto podkreślić, że wyroby w dobrym stanie, które nie mają pęknięć ani naruszonej struktury można użytkować maksymalnie do 2032 r.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu dofinansowuje prace związane z unieszkodliwieniem azbestu. Uzyskanie dofinansowania jest możliwe wyłącznie w przypadku ujęcia w trwającej inwentaryzacji i aktualizacji programu usuwania azbestu dlatego prosimy o udzielenie niezbędnych informacji podczas ankietyzacji.

Nie wolno kruszyć, łamać ani rzucać wyrobów zawierających azbest! To wtedy włókna azbestowe uwalniają się do atmosfery , unoszą się w powietrzu i wdychane przez ludzi powodują wiele chorób.

Więcej informacji dotyczących bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest do roku 2032 oraz możliwości pozyskania dotacji na jego demontaż i unieszkodliwienie można uzyskać w Urzędzie Gminy w Grudziądzu.

Przypominamy, że każdy mieszkaniec, który usuwa azbest na swojej nieruchomości ma obowiązek przedstawić taką informację Wójtowi Gminy Grudziądz.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.bezazbestu.com.pl

Data dodania 20.07.2017