sobota, 04 maja 2024

Imieniny: Floriana, Michała, Moniki

Przysięga wojskowa na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu

Dziś (tj. 2 czerwca) żołnierze służby przygotowawczej złożyli przysięgę wojskową na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu.

W uroczystości Gminę Grudziądz reprezentował Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz. Swoją obecność również zaznaczyli m.in. Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. bryg. Dariusz Łukowski, Komendant Centrum Szkolenia Logistyki płk Krzysztof Tokarczyk, Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, Starosta Powiatu Grudziądzkiego Edmund Korgol, Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, przedstawiciele służb mundurowych, Przewodnicząca Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej Karola Skowrońska oraz rodziny żołnierzy składających przysięgę.

Przysięga wojskowa jest zobowiązaniem żołnierzy wobec państw i narodów, stanowi źródło ich siły moralnej i brzmi: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.”

Warto nadmienić, że uroczystość po 80 latach wróciła na grudziądzkie Błonia Nadwiślańskie.

Data dodania 02.06.2017