sobota, 20 kwietnia 2024

Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Podsumowanie konsultacji w sprawie Studium

W ostatnim czasie zakończyliśmy konsultacje w sprawie nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Grudziądz. Bardzo dziękujemy za Państwa osobisty udział w spotkaniach, wszystkie przekazane sugestie i zaangażowanie w próbę wypracowania najlepszych rozwiązań dla naszej gminy.

Głównym celem rozpoczętych w połowie 2020 r. konsultacji społecznych było wypracowanie najlepszej koncepcji nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dokumentu określającego ogólną politykę przestrzenną Gminy Grudziądz.

Konsultacje miały na celu przedstawienie mieszkańcom gminy ogólnych założeń Studium jako dokumentu strategicznego i zebranie wszelkich pomysłów, sugestii i wniosków, które pomogą nam wypracować najlepsze rozwiązania na przyszłość.

Obecnie w gminie obowiązuje Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Grudziądz uchwalonym uchwałą nr XXXII/211/2013 Rady Gminy Grudziądz z dnia 18 lipca 2013 r., zmienione uchwałą Nr XI/69/2015 r. z dnia 24 czerwca 2015 r., uchwałą Nr XV/107/2015 z dnia 30 września 2015 r. oraz uchwałą Nr X/110/2019 Rady Gminy Grudziądz z dnia 29 maja 2019 r.

Zastąpienie obowiązującego Studium nowym opracowaniem jest konieczne, aby dostosować cały dokument do aktualnych przepisów prawa i intensywnie postępującego zagospodarowania terenu gminy.

W czerwcu 2020 r. odbyło się spotkanie eksperckie, na którym Wójt Gminy Grudziądz konsultował sprawę nowego Studium z przedstawicielami instytucji:

• Starostwo Powiatowe,
  • Powiatowy Zarząd Dróg,
  • Nadleśnictwo Jamy,
  • Urząd Miejski w Grudziądzu,
  • MWiO w Grudziądzu,
  • GDDKiA,
  • Gaz System, PSG Sp. z o.o., Wody Polskie, Energa Operator, PKP PLK S.A.
Miesiąc później, w lipcu 2020 r. Zastępca Wójta Gminy Grudziądz prowadził rozmowy z osobami reprezentującymi trzy grupy środowisk lokalnych tj. przedsiębiorców, rolników, przedstawicieli stowarzyszeń.

Trzy spotkania fokusowe miały na celu przeprowadzenie diagnozy oczekiwań, planów i problemów związanych z przyszłością zagospodarowania terenu Gminy Grudziądz z punktu widzenia zaproszonych grup interesariuszy, w tym m.in. próby wyznaczenia gruntów pod przyszłe tereny inwestycyjne.

Na przestrzeni września 2020 r. – czerwca 2021 r. w różnych częściach gminy przeprowadziliśmy 8 otwartych spotkań z mieszkańcami, na których każdy mógł rozwiać nurtujące go wątpliwości dotyczące Studium. W spotkaniach wzięło łącznie udział prawie 130 osób.

Mieszkańcy mogli wyrażać swoje sugestie na kilka sposobów:
  • osobiście w trakcie spotkań,
  • wypełniając anonimowy formularz,
  • przez Internet, korzystając z platformy konsultacyjnej.
Mieszkańcy mieli również okazję przekazać swoje pomysły bezpośrednio w terenie podczas plenerowej formy konsultacji - spaceru badawczego zorganizowanego w Szynychu.

Na przestrzeni maja 2021 r. przy siedmiu gminnych placówkach szkolnych funkcjonowały również mobilne punkty konsultacyjne, obsługiwane przez pracowników Urzędu Gminy. Skorzystało z nich ponad 100 osób.

Najczęściej poruszanym przez mieszkańców zagadnieniem w kontekście pracy nad nowym Studium był przebieg planowanej przez GDDKIA trasy S5 oraz pytanie czy gminny dokument planistyczny może określić jej dokładny przebieg.

Wszystkie złożone sugestie są obecnie analizowane przez urbanistę, który kontynuuje prace nad projektem Studium.

Na przeprowadzenie konsultacji Gmina Grudziądz otrzymała dofinansowania w formie grantu z Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w ramach programu „Planowanie z mieszkańcami”.

Data dodania 27.10.2021