Konsultacje społeczne: czym są i na czym polegają?
Konsultacje społeczne są jedną z form uczestniczenia obywateli w podejmowanych przez samorządy decyzjach, które dotyczą życia publicznego mieszkańców miast, gmin, powiatów czy też województwa. Konsultacje te mogą mieć wymiar dobrowolny lub obowiązkowy, który swoje odniesienie znajduje w przepisach odpowiedniej ustawy. Celem podjętych konsultacji jest wypracowanie wraz z mieszkańcami takich rozwiązań, które w największym stopniu będą uwzględniały potrzeby społeczności lokalnej. Ostatecznie wypracowana koncepcja może zawierać większość zgłoszonych uwag, a czasem tylko niewielką ich część. Charakter przebiegu konsultacji społecznych to nie tylko możliwość wypowiedzenia się na piśmie albo rozmowy z ekspertem. Przybierają one także formę spotkań dyskusyjnych lub warsztatów, w trakcie których można nie tylko wyrazić swoją opinię, ale także poznać potrzeby innych, zadawać pytania urzędnikom i ekspertom. Istotnym elementem konsultacji jest wymiana zdań i możliwość usłyszenia propozycji innych osób, aby wypracować konsensus, który jest najważniejszym elementem i celem podjętych konsultacji.
Po zakończeniu etapu konsultacji organizatorzy przygotowują i publikują ich podsumowanie. Podsumowanie to informuje o przebiegu spotkań, zgłoszonych uwagach i pomysłach, a także wynikach spotkań i wypracowanych ustaleniach.
Tematyką najczęściej podejmowanych konsultacji o charakterze obowiązkowym są konsultacje dotyczące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, w których Gmina Grudziądz aktualnie uczestniczy. Projektowana zmiana studium dotyczy obszaru całej gminy. W chwili obecnej zakończone zostały spotkania z interesariuszami z różnych środowisk lokalnych, tj. rolników, przedsiębiorców i przedstawicieli stowarzyszeń oraz z ekspertami w danych dziedzinach.
Data dodania 31.07.2020