72. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego
Znany historyk Norman Davis napisał: "Powstanie Warszawskie stało się najdłuższym, najbardziej krwawym i dramatycznym aktem w historii europejskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej".
W dniu 1 sierpnia 1944 roku, we wtorek, o godz. 17.00 do walki z hitlerowskim okupantem stanęło 50 tysięcy słabo uzbrojonych bojowników AK. Celem powstania było także w perspektywie uniknięcie uzależnienia Polski od Związku Radzieckiego. Armia Krajowa, której udało się opanować większość dzielnic stolicy, oczekiwała pomocy przede wszystkim ze strony zachodnich sojuszników. Pomoc nadeszła ze strony aliantów, lecz była niewystarczająca. Armia Czerwona zajęła pozycje nad Wisłą i nie reagowała na toczące się walki w stolicy. Niemcy sprowadzili specjalne oddziały wojskowe. Rozpoczęli systematyczną walkę z powstańcami, nie oszczędzając cywilnych mieszkańców stolicy. Warszawa w wyniku bombardowań, które wspomagały żołnierzy niemieckich, zamieniła się w gruzy. Po 63 dniach krwawej walki zaprzestano działań ofensywnych. Był to z pewnością bardzo długi i ważny czas dla Polaków. Powstanie udowodniło jedno – Polacy to twardy naród.
Szanowni Państwo!
Dzisiaj w 72 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego stajemy przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Wielkich Lniskach, który upamiętnia na terenie Gminy Grudziądz ten najdłuższy, najbardziej krwawy i dramatyczny zryw Polaków w okresie II wojny światowej. To tu zginęli jeńcy Powstania Warszawskiego i Powiatu Grudziądzkiego. Nasze myśli i serca kierujemy ku tym, którzy w obronie suwerenności Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę - swoje życie.
1 sierpnia 1944 roku jest dla nas - żyjących współcześnie - niezatartym symbolem woli walki Narodu Polskiego o wolność z hitlerowskim i sowieckim wrogiem. To symbol walki o ludzką godność i zachowanie narodowej tożsamości. Powstanie Warszawskie jest także symbolem Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się z bezprawiem i grożącą zagładą.
Ci co zginęli, wypełnili wzorowo zadanie wierności Bogu, Honorowi i Ojczyźnie. Wiedzieli, czym są: patriotyzm, wytrwałość, poświęcenie, poczucie obowiązku wobec Ojczyzny. Od nich musimy się uczyć, jak trzeba cenić wolność i niezależność naszego kraju.
Z inicjatywy Wójta Gminy Grudziądz Andrzeja Rodziewicza w dniu 1 sierpnia przed pomnikiem Walki i Męczeństwa w Wielkich Lniskach odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 72. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się w miejscu rozstrzelania Powstańców Warszawskich przywiezionych do obozu w Maruszy Obchody odbyły się przy udziale wojskowej asysty honorowej Garnizonu Grudziądz. Wartę honorową pełniły również druhny z OSP Dusocin oraz harcerze z Hufca Grudziądz. Dowódcą uroczystości był kpt. Szymon Czarnas. Patronat honorowy nad gminnymi obchodami objął Starosta Grudziądzki Edmund Korgol. Dzięki uprzejmości pana Dariusza Sonnenfelda obchody mogliśmy zakończyliśmy zwiedzaniem fortu Wielka Księża Góra oraz wspólnym ogniskiem i grochówką.
Nad zabezpieczeniem uroczystości czuwali druhowie z OSP Piaski i OSP Dusocin.
Data dodania 02.08.2016