Projekt zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
31 października 2017 r. do sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw – druk nr 1988. Projekt dotyczy zgodnie z uzasadnieniem - uwzględnienia wszystkich napojów alkoholowych w limicie, który określałby maksymalne liczby zezwoleń: na napoje zawierające do 4,5% alkoholu oraz piwa; na napoje zawierające powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa); na napoje zawierające powyżej 18% alkoholu - przy zachowaniu zasady, że limit również określa się oddzielnie dla punktów sprzedaży napojów przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży. Projekt przewiduje także rozszerzenie zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych również na teren zakładów leczniczych, podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne oraz na teren jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej, oraz doprecyzowanie w zakresie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Ponadto projekt wprowadza doprecyzowanie określenia przedsiębiorcy, którego działalność polega na organizacji przyjęć poprzez zmianę wyrazów "organizacji przyjęć" na wyrazy "dostarczaniu żywności na imprezy zamknięte organizowane w czasie i miejscu wyznaczonym przez klienta, w oparciu o zawartą z nim umowę.". Zabieg ten ma przyczynić się do likwidacji nadużyć związanych z występowaniem przez przedsiębiorców o tzw. zezwolenie cateringowe na organizację przyjęć zamiast zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży, bowiem taką działalność de facto prowadzą, co wynika z faktu, że postępowanie w zakresie wydania zezwolenia cateringowego jest znacznie odformalizowane.
Projekt ustawy spowoduje pozytywne skutki społeczne, w szczególności w obszarze zapobiegania alkoholizmowi. Jednocześnie wpłynie pozytywnie na konkurencję pomiędzy podmiotami świadczącymi sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r., przy czym zezwolenia wydane przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy zachowują ważność na okres na jaki zostały wydane.
Przebieg procesu legislacyjnego projektu ustawy
Data dodania 14.11.2017