piątek, 26 kwietnia 2024

Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Obchody 71. Rocznicy Powstania Warszawskiego - Relacja

Pierwszego sierpnia przy Pomniku Walki i Męczeństwa na Księżych Górach  po raz pierwszy z inicjatywy Wójta Gminy Grudziądz i pod honorowym patronatem Starosty Grudziądzkiego odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.  Uroczystość odbyła się w miejscu rozstrzelania Powstańców Warszawskich przywiezionych do obozu w Maruszy oraz mieszkańców Grudziądza i Powiatu Grudziądzkiego.

Dowódcą uroczystości był kpt. Szymon Czarnas. Wartę honorową pełnili żołnierze Garnizonu Grudziądz pod dowództwem st. chor. szt. Grzegorza Perkowskiego oraz druhen z OSP Dusocin.

Punktualnie o godzinie 17:00 rozległ się dźwięk syren. Kapelan Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Grudziądzkiego ks. Wojciech Zawacki wraz z uczestnikami obchodów pomodlili się w intencji poległych i pomordowanych podczas  Powstania Warszawskiego oraz ludzi walczących o wolność naszego kraju. Podczas uroczystości przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty, m. in. Poseł na Sejm Janusz Dzięcioł, Starosta Powiatu Grudziądzkiego Edmund Korgol, Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Grudziądzu.

Podczas uroczystości rozdano otrzymane z Muzeum Powstania Warszawskiego okolicznościowe karty z kalendarza Powstania Warszawskiego.

Po uroczystości zebrani goście udali się na zwiedzanie fortyfikacji Wielka Księża Góra z przewodnikami z Koła Twierdza Grudziądz.

Z pewnością zorganizowane obchody na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości Gminy Grudziądz.

Serdecznie podziękowania dla OSP Piaski za zabezpieczenie imprezy, OSP Dusocin za wystawienie posterunku honorowego oraz dla pana Dariusza Sonnenfelda za udostępnienie fortyfikacji uczestnikom obchodów.

Data dodania 03.08.2015