sobota, 27 kwietnia 2024

Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Chór Dzwin w Gminie Grudziądz

W okresie od 18 do 21 czerwca w Grudziądzu, Gminie Grudziądz oraz sąsiednich samorządach gościliśmy Chór Męski Dzwin z Państwowego Uniwersytetu Weterynarii ze Lwowa. Naszym gościom zaplanowaliśmy pracowity, ale za to bardzo ciekawy pobyt w naszym regionie. Chór Dzwin śpiewa głównie pieśni cerkiewne i ludowe.

W czasie pobytu chór Dzwin wystąpil w następujących miejscach:

- 18 czerwca chór wystąpił podczas ostatniego dnia IV Pleneru Rzeźbiarskiego „U Styperków” w Rudzie.

- 19 czerwca chórzyści wypalili w Gminie Gruta oraz w ramach Dni Grudziądza przed koncertem „Wieczór u Jeremiego” na dziedzińcu grudziądzkiego ratusza.

- 20 czerwca Chór Dzwin wystąpił w Gminie Wąbrzeźno, Gminie – Miasto Radzyń Chełmiński oraz Gminie Chełmża.

21 czerwca występ w SP Dusocin oraz w kościele N.M.P. w Mokrem. Po występie w Dusocinie uroczyście zasadzono dąb o imieniu Mykhailo na cześć dyrygenta chóru Dzwin.

Podczas każdego występu artyści z Chóru Dzwin skradli serca swoich słuchaczy. Z pewnością nie była to ostatnia wizyta chórzytów ze Lwowa w naszej gminie.

Narodowy Męski Chór  „Dzwin” Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej  i Biotechnologii im. Stefana Grzyckiego powstał  w 1983 roku. Od początku swego powstania bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym uczelni, miasta i kraju. Od 1992 roku dyrygentem chóru jest Michaił Salo, absolwent Lwowskiego Konserwatorium Muzycznego. Chór jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych. Chórzyści wydali własną monografie oraz swoje utwory na płycie CD. Występowali m. in. w Szwecji, Niemczech, Węgrzech, Finlandii, Francji, Rosji,  Litwie i w Polsce.

Data dodania 21.06.2016