środa, 08 maja 2024

Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

100-lecie Niepodległości w Gminie Grudziądz

11 listopada obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.W związku z okrągłą rocznicą na terenie Gminy Grudziądz zorganizowano wiele uroczystości upamiętniających to niezwykle ważne wydarzenie dla naszego kraju.

We wszystkich szkołach podstawowych odbyły się uroczyste apele. 8 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku dobyło się spotkanie teatralne, podczas którego każda ze szkół prezentowała spektakl z dziejów Polski pod hasłem „Nasza Niepodległość”. Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych szeregów w Piaskach zasadzili dąb na pamiątkę 100-lecia odzyskania niepodległości.

9 listopada Stowarzyszenie Nadwiślańska Brać wraz z Szkołą Podstawową w Sosnówce zorganizowały dla seniorów koncert pieśni patriotycznej.

10 listopada w remizie OSP Dusocin odbyło się wydarzenie pn. Na świętego Marcina gęść z Dusocina, którego gospodarzem byli: Szkoła Podstawowa w Dusocinie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Dusocinie. Podczas imprezy można było rozsmakować się w gęsi serwowanej na różne sposoby, przygotowano m.in. gęś pieczoną, czerninę, pasztety z gęsi i pierogi z gęsiną. Na zakończenie uczniowie z SP Dusocin zaprezentowali koncert pieśni patriotycznych.

Tego samego dnia w Stowarzyszenie Razem SMR wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowali uroczystość pn. Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości. Podczas wydarzenia przedszkolaki zaprezentowały przedstawienie „O symbolach narodowych”. Otworzono wystawę fotografii i rzeźby. Stowarzyszenie Słoneczniki dało piękny koncert niepodległościowy. Ponadto zorganizowano ognisko harcerskie i zaserwowano grochówkę.

11 listopada na Stowarzyszenie Fort Wielka Księża Góra zorganizowało zwiedzanie fortu wraz z licznymi atrakcjami. Tego dnia Księżą Górę zwiedzało kilka tysięcy osób.  Wielką popularnością cieszyły się przejażdżki pojazdami militarnymi. Ponadto w barze fortu do nabycia była grochówka, bigos, kiełbasa.

fotografie pochodzą z FanPage Facebook poszczególnych jednostek wymienionych powyżej.

Data dodania 13.11.2018