piątek, 26 kwietnia 2024

Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

V Plener Rzeźbiarski „U Styperków”

W dniach 5-10 czerwca 2017 r. na terenie sołectwa Ruda odbyła się piąta edycja Pleneru Rzeźbiarskiego „U Styperków”. Tematem przewodnim tegorocznego pleneru była Rzeka Wisła. Powstało pięć rzeźb, które zaprezentowaliśmy w poniższej galerii.

Organizatorem pleneru było Stowarzyszenie Razem SMR,  które otrzymało dotację na realizację zadania publicznego w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w Gminie Grudziądz w 2017 r.

W ramach tygodnia  rzeźbiarskiego przeprowadzono również pokaz rzeźbienia w drewnie w Parku Wiejskim w Wałdowie Szlacheckim dla uczniów z klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Grudziądz oraz na miejscu pleneru warsztaty dla uczniów z Liceum Plastycznego z Grudziądza, którzy uczyli się pracy z dłutem od podstaw. Efektem końcowym warsztatów było powstanie pięknej ławki zbudowanej z drewnianych książek. Ponadto tegoroczny plener cieszył się dużym zainteresowaniem lokalnych mediów oraz zwiedzających z terenu Gminy Grudziądz, Grudziądza i okolic.

Podczas ostatniego dnia pleneru dokonano uroczystego podsumowania oraz prezentacji prac rzeźbiarzy. Gościem specjalnym tegorocznego finału był Chór Tibi Mariae. Była to również doskonała okazja, aby porozmawiać z zaproszonymi twórcami ludowymi. Obsługę techniczną podsumowania zapewnił Gminny Ośrodek Kultury w Małym Rudniku.

Jednak co najważniejsze plener jest organizowany, aby uczcić pamięć i twórczość zmarłego Waldemara Styperka. Rok rocznie tydzień z rzeźbą rozpoczną się od wizyty rzeźbiarzy na cmentarzu, aby podyskutować i spędzić trochę czasu z „Waldkiem”, żeby pomógł i czuwał nad plenerem - mówi Danuta Styperek.

Plener z roku na rok przyciąga wielu sympatyków twórczości ludowej z Gminy Grudziądz, Grudziądza i okolic.  Podsumowanie wydarzenia zgromadziło około 300 gości. Powstałe rzeźby przez najbliższy miesiąc będzie można oglądać w miejscu organizacji pleneru.

Data dodania 12.06.2017