czwartek, 25 kwietnia 2024

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

IV Plener Rzeźbiarski - relacja

W dniach 13-18 czerwca w sołectwie Ruda odbyła się czwarta edycja Pleneru Rzeźbiarskiego „U Styperków”. Tematem przewodnim tegorocznego pleneru były witacze. Powstało pięć pięknych rzeźb tj. Ludwig Rydygier, ułan, lotnik, menonita oraz Jezus, które niebawem będą witały wszystkich wjeżdżających do Gminy Grudziądz.

W ramach rzeźbiarskiego tygodnia przeprowadzono również warsztaty dla harcerzy z Wałdowa Szlacheckiego oraz uczniów z liceum plastycznego, którzy uczyli się pracy z dłutem u podstaw.

Podczas ostatniego dnia pleneru dokonano podsumowania oraz prezentacji prac rzeźbiarzy. Gościem specjalnym tegorocznego finału był Męski Chór Dzwin z Państwowego Uniwersytetu Weterynarii ze Lwowa, który w towarzystwie Męskiego Chóru Echo z Grudziądza zaśpiewali utwory ludowe. Była to również doskonała okazja, aby porozmawiać z zaproszonymi twórcami ludowymi.

Jednak co najważniejsze plener jest organizowany, aby uczcić pamięć i twórczość zmarłego Waldemara Styperka. Rok rocznie tydzień z rzeźbą rozpoczną się od wizyty rzeźbiarzy na cmentarzu, aby podyskutować i spędzić trochę czasu z „Waldkiem”, żeby pomógł i czuwał nad plenerem - mówi Danuta Styperek.

Plener z roku na rok przyciąga wielu sympatyków twórczości ludowej z Gminy Grudziądz, Grudziądza i okolic.  Podsumowanie wydarzenia zgromadziło ponad 300 gości.

Zaproszeni twórcy ludowi:

- Jan Czupryniak,

- Marek Łazarkiewicz,

- Jerzy Soremski,

- Robert Sadło,

- Józef Bacławski,

IV Plener Rzeźbiarski „U Styperków” był realizowany w ramach zadania publicznego, na które stowarzyszenie Q Przyszłości otrzymało dofinansowanie z budżetu Gminy Grudziądz w kwocie 15.000 zł.

Data dodania 20.06.2016