piątek, 29 marca 2024

Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Reaguj, gdy ktoś potrzebuje pomocy

Zima jest szczególną porą roku. Zagrożenia z nią związane, jak np. długotrwałe, intensywne opady śniegu mogą paraliżować całe regiony. Do tego niska temperatura, która stanowi realne zagrożenie szczególnie dla osób dotkniętych problemem bezdomności. Zdarza się jednak, że ofiarami są także osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore, ale również osoby, które zasnęły na dworze będąc pod wpływem alkoholu. Często ich życie zależy od naszej reakcji. Od tego, czy wybierzemy numer alarmowy i powiadomimy odpowiednie służby o osobach potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni! Nie bójmy się dzwonić! Średnio w sezonie zimowym (dane z ostatnich czterech lat) umiera około 90 osób. Ubiegłej zimy było 111 ofiar mrozu. Nasza reakcja może sprawić, że ta liczba będzie mniejsza, że kogoś uda się uratować.

Dzwońmy pod numer alarmowy 112, jeżeli posiadamy informacje o osobach potrzebujących pomocy.

W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. W naszym rejonie są to:
1. Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, ul. Parkowa 22/24, Grudziądz, tel. 56 643 30 64,
2. Schronisko dla Bezdomnych Kobiet, ul. Waryńskiego 36, Grudziądz, tel. 56 46 401 90.

Zostały także uruchomione infolinie, gdzie można uzyskać informacje na temat pomocy.

Numer, pod którym można uzyskać informacje na temat pomocy dla osób bezdomnych w naszym województwie 800 301 630.

Źródło: strona internetowa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Data dodania 19.12.2017