sobota, 20 kwietnia 2024

Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Wizyta Wójta Gminy Grudziądz w Białej Górze.

Wójt Gminy Grudziądz wziął udział w oględzinach infrastruktury wodnej w miejscowości Biała Góra, z perspektywy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego oraz ratownictwa wodnego. W miejscowości tej znajduje się przystań żeglarska, która została wybudowana w ramach realizacji partnerskiego projektu pn. Pętla Żuławska.
Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. Jest ona elementem Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy).
W Białej Górze znajduje się ważny węzeł wodny, w którym skupiają się różne drogi wodne  i zlokalizowane są różne budowle hydrotechniczne. W Białej Górze, oprócz śluzy, będącej najbardziej znanym w tym miejscu obiektem, która łączy Wisłę z Nogatem, znajdują się wrota przeciwpowodziowe, jazy oraz Wielki Upust, odprowadzający wody Liwy do Nogatu - złożony z jazu i śluzy.
W dniu 8 września 2017 r. Wójt Gminy Grudziądz wziął udział w spotkaniu z Operatorem oraz Bosmanem przystani w Białej Górze, którzy przedstawili mu swoje doświadczenie w zarządzaniu tego typu budowlą hydrotechniczną.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego bardzo ważnym elementem przystani żeglarskiej jest slip. Slip ten ma postać równi pochyłej schodzącej z lądu w głąb wody i służy do wodowania lub wyciągania na brzeg niewielkich jednostek pływających. Budowla ta w znacznym stopniu przyspiesza wodowanie łodzi o w razie konieczności łodzi ratowniczych.
Na terenie Gminy Grudziądz działa jednostka ratownictwa wodnego – OSP Szynych. Jednakże na chwilę obecną na terenie gminy nie posiadamy slipu, który w znacznym stopniu przyspieszyłby podejmowanie działań ratowniczych.

Data dodania 08.09.2017