piątek, 29 marca 2024

Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Konkurs w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”

Lokalna Grupa Działania „Vistula -Terra Culmensis - Rozwój przez Tradycję” informuje, iż w dniach 14.10.2013 - 28.10.2013 prowadziła będzie nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy dla działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Celem działania jest wzrost konkurencyjności gospodarczej obszarów wiejskich, rozwój przedsiębiorczości i rynku pracy prowadzący do wzrostu zatrudnienia na obszarach wiejskich.

O pomoc mogą ubiegać się: osoby fizyczne, osoby prawne - podejmujące lub wykonujące działalność gospodarczą, spółki prawa handlowego nieposiadające osobowości prawnej, wspólnicy spółek cywilnych – wykonujące(y) działalność gospodarczą, jako mikroprzedsiębiorstwo oraz spełniające(y) obowiązujące kryteria dostępu do pomocy.

Pomoc udzielana jest w formie refundacji maksymalnie 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych operacji. Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi w okresie realizacji Programu nie może przekroczyć:

• 100 tys. zł - jeśli Ekonomiczny Plan Operacji (biznes plan) przewiduje utworzenie co najmniej 1 i mniej niż 2 miejsc pracy,
  • 200 tys. zł - co najmniej 2 i mniej niż 3 miejsc pracy,
  • 300 tys. zł - co najmniej 3 miejsc pracy, w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne.

Beneficjenci mają możliwość korzystania z zaliczek na realizację operacji w wysokości do 50% wnioskowanej kwoty pomocy.

Pomoc może być udzielana z tytułu operacji związanych z podejmowaniem lub rozwijaniem (wykonywaniem) działalności gospodarczej w zakresie:

usługi dla ludności,  sprzedaż hurtowa i detaliczna,  rzemiosło lub rękodzielnictwo, roboty i usługi budowlane oraz instalacyjne, usługi turystyczne oraz związane ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, usługi transportowe, usługi komunalne, magazynowanie lub przechowywanie towarów, wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy, z wyłączeniem wytwarzania produktów energetycznych wyłącznie z produktów objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, rachunkowość, doradztwo lub usługi informatyczne.

Pomoc może być przyznana, jeśli m.in.: operacja jest uzasadniona ekonomicznie, operacja spełnia wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa, które mają do niej zastosowanie, siedziba lub oddział, lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy oraz, w przypadku operacji związanych z budową, przebudową, remontem połączonym z modernizacją, wyposażeniem lub zagospodarowaniem nieruchomości objętych operacją - miejsce położenia nieruchomości, znajdują się w miejscowości należącej do gminy: wiejskiej, miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 lub 20 tys. mieszkańców2, lub miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, Ekonomiczny Plan Operacji przewiduje utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy, co uzasadnione jest zakresem rzeczowym operacji, w okresie ostatnich 2 lat poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy Wnioskodawcy nie przyznano pomocy inwestycyjnej w ramach działania Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienie, objętego Programem Operacyjnym „Kapitał Ludzki, 2007-2013”, operacja nie jest finansowana z udziałem innych środków publicznych, planowana wysokość kosztów kwalifikowalnych operacji wynosi powyżej 20 tys. zł.

Zakres kosztów kwalifikowalnych, tj. mogących podlegać refundacji, obejmuje m.in. koszty: budowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją niemieszkalnych obiektów budowlanych oraz nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych,  zagospodarowania terenu, zakupu maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu, zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub wykonywanej działalności gospodarczej, zakupu środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób (łącznie z kierowcą).

Pobierz więcej informacji:

Data dodania 23.09.2013